Na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Polsce sfinalizowano przeszło 120 transakcji o łącznej wartości ponad 4,8 mld euro w 2024 roku, wynika z danych Savills. Oznacza to wzrost wartości o 136% względem 2023 roku, przy liczbie transakcji półtora razy wyższej.
Sektory biurowy i handlowy miały w 2024 roku porównywalny udział w całkowitym wolumenie – odpowiednio 34,4% i 33,9%. Za wysoki udział rynku handlowego odpowiedzialne były trzy duże transakcje o łącznej wartości ok. 1,063 mld euro. Segment magazynowo-przemysłowy odpowiadał za ponad 26% całkowitego wolumenu. Inwestorzy angażowali się również w sektory hotelowy, akademiki (PBSA) oraz mieszkania na wynajem instytucjonalny (BtR lub PRS).
„Dynamiczny wzrost wolumenu inwestycyjnego o 136% względem ubiegłego roku jest jasnym sygnałem odbudowy zaufania inwestorów do polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. najważniejsze transakcje w sektorze biurowym, handlowym oraz living potwierdzają zróżnicowane strategie inwestorów, którzy coraz częściej dostrzegają potencjał zarówno w dużych miastach regionalnych, jak i w niszowych segmentach, takich jak akademiki czy PRS” – skomentował head of investment w Savills Mark Richardson, cytowany w komunikacie.
Prawie połowa całkowitego wolumenu inwestycyjnego (48%) została wypracowana w ostatnich trzech miesiącach roku, co potwierdza tradycyjny już wzrost aktywności w końcówce roku. Wśród największych transakcji minionych dwunastu miesięcy znalazły się: sprzedaż 49% udziałów w CPI do Sona Asset Management, sprzedaż Silesia Shopping Centre w Katowicach oraz Magnolia Park we Wrocławiu – obie transakcje sfinalizowane przez Nepi Rockcastle w IV kwartale, podano również.
Rodzimi inwestorzy odpowiadali za około 10% transakcji, nabywając nieruchomości o łącznej wartości blisko 0,5 mld euro w ponad 40 transakcjach. Na liście ich zakupów znalazły się m.in. trzy budynki biurowe przeznaczone na potrzeby instytucji publicznych. Inwestorzy z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Ukrainy i państw bałtyckich) odpowiadali za blisko 20%, a inwestorzy z RPA za ponad 20% wolumenu transakcji.
„2024 rok przyniósł wejście na polski rynek nowych inwestorów. Po raz pierwszy na zakupy nad Wisłę udali się m.in.: południowoafrykański Emira Property Fund, który nabył 25% udziałów w DL Invest, brytyjska Sona Asset Management (inwestycja w CPI Property Group – zakup 49% udziałów) oraz estoński Summus Capital, który kupił dwa budynki biurowe” – wymieniono także.
Według Savills, osiągnięte wyniki potwierdzają stopniowy powrót rynku inwestycyjnego do poziomów z lat 2015-2017, z wyraźną tendencją wzrostową. Wysoka aktywność inwestorów zagranicznych oraz zróżnicowanie sektorów potwierdzają atrakcyjność polskiego rynku na tle Europy Środkowo-Wschodniej.
„Rok 2024 pokazał, iż sektor biurowy odzyskał atrakcyjność, co widać po liczbie transakcji i ich wartości. Rosnące zainteresowanie budynkami w miastach regionalnych świadczy o dojrzewaniu tego rynku. Z kolei sektor living zyskuje na znaczeniu dzięki rosnącemu popytowi na akademiki i mieszkania na wynajem; to odpowiedź na zmieniające się potrzeby młodych ludzi, w tym zagranicznych studentów. Prognozujemy, iż ten trend utrzyma się w kolejnych latach” – podsumował head of operational capital markets Jacek Kałużny.
Źródło: ISBnews