Rynek nieruchomości zadrżał. Czesi budują pierwszy dom z grzybni. "To innowacyjny materiał"

1 tydzień temu
W Czechach powstaje dom z grzybni. Jego pomysłodawcy wierzą, iż jest to "materiał budowalny przyszłości". Wykorzystać go można do całego spektrum rzeczy - od izolacji ścian po wytwarzanie mebli.
Czesi uważają, iż grzybnia, czyli plecha stanowiąca ciało grzybów, może zastąpić styropian. Między poprzednim a obecnym rokiem prowadzono badania laboratoryjne, które udowodniły, iż jest to możliwe. Znalazł się chętny, aby odkrycia naukowców przenieść na praktykę. - Choć wydaje się to science fiction, od początku postrzegaliśmy grzybnię jako materiał budowlany przyszłości. Teraz potwierdzamy, iż nie myliliśmy się i obraliśmy adekwatną drogę - mówi Libor Vošický, prezes zarządu spółki Burinka, inicjatora i darczyńcy projektu SAMOROST.
REKLAMA


Zobacz wideo Maciej Samcik: Nieruchomości w Polsce będą jeszcze przez jakiś czas drożały, zwłaszcza te w największych miastach


Grzybnia to "innowacyjny materiał". Czy na niej będą opierać się domy przyszłości?
SAMOROST ma być pierwszym "domem" zbudowanym z grzybni. Wizualnie ma przypominać dwa grzyby parasolowe rosnące w naturze. Grzybnia jest odpowiednio uzupełniana innymi naturalnymi materiałami, zwłaszcza drewnem. - Ten innowacyjny materiał może być stosowany do izolacji ścian zewnętrznych, dachów i podłóg, jako nienośna konstrukcja domu, nadaje się do eliminacji mostków termicznych i jest doskonałym izolatorem dźwięku. Ponadto może być wykorzystywany do produkcji nowoczesnych mebli lub dekoracji - podsumowuje Jakub Seifert, prezes Stowarzyszenia MYMO, które wraz z firmą Burinka jest zaangażowane w projekt SAMOROST.


Dom z grzybni będzie przytulnym miejscem, ale dosyć małym
Sama koncepcja domu SAMOROST nie ma ograniczeń. Burinka zapewnia, iż może mieć nieskończoną liczbę wariantów wielkości "grzybów", a także ich wewnętrznego układu i funkcji. Pierwszym zbudowany w ramach tego projektu dom będzie jednak dosyć tradycyjny. Będzie to połączenie kuchni z częścią wypoczynkową w jednym grzybku i sypialni w drugim.
Projekt pierwszego domu z grzybni SAMOROST (materiały prasowe)
W kuchni znajdzie się lodówka i kuchenka gazowa połączona ze zlewem. Zasilany będzie wodą z beczki umieszczonej w szafce pod blatem kuchennym. Oprócz blatu roboczego, półek i szafek znajdzie się tam miejsce na siedzenia i jadalnię.


Sypialnia wyposażona będzie w miejsca do ładowania urządzeń elektronicznych oraz szafki do schowania ubrań. Energia dla urządzeń, oświetlenia i sprzętu do ładowania będzie dostarczana przez akumulator. Ciepło w chłodniejszych okresach zapewnią elektryczne grzejniki. - Wykorzystaliśmy grzybnię także do wyposażenia wnętrz. Ma ona tak oryginalne adekwatności i piękne tekstury, iż doskonale uzupełnia nowoczesny design przestrzeni mieszkalnych - mówi Petra Jašicová ze Stowarzyszenia MYMO.


Biwakowanie w wielkim grzybie jeszcze w tym roku
Czeski dom z grzybni ma zostać ukończony pod koniec bieżącego roku. - Modelowy przykład domu został zaprojektowany jako przestrzeń mieszkalna, np. do bardziej luksusowego biwakowania, tzw. glampingu. Jednak tego typu budynek z pewnością znajdzie o wiele więcej zastosowań - zapewnia Jakub Seifert.
Idź do oryginalnego materiału