Rynek o wartości 140 miliardów dolarów czeka na otwarcie!

6 miesięcy temu

Rak to choroba, która stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Od dawna realizowane są poszukiwania metod eliminowania komórek nowotworowych przy jednoczesnym oszczędzeniu tych zdrowych komórek. Do tej pory przynosiło to mieszane rezultaty, ale od jakiegoś czasu realizowane są prace nad tak zwaną “inteligentną chemioterapią”, czyli ADC, która pozwala na bardziej selektywne dostarczanie substancji chemicznej zabijającej raka do komórek nowotworowych, minimalizując jednocześnie uszkodzenia zdrowych komórek.

Dotychczasowe rezultaty są takie, iż metodę leczenia można stosować na wczesnym etapie rozwoju choroby i łączyć ją z innymi lekami na raka.

“Ostatecznym celem byłoby zastąpienie tradycyjnej chemioterapii, co doprowadziłoby do znacznego spadku śmiertelności z powodu nowotworów… Wierzymy, iż przyszłość ADC nadeszła teraz…”

Mark Purcell, szef europejskiego zespołu farmaceutycznego

Rynek ADC przed falą wzrostów

Po wielu latach pracy nad rozwojem inteligentnej chemoterapii, dopiero teraz nabiera ona tempa. W 2023 roku w toku badań klinicznych było około 1400 leków ADC. Rynek leczenia ADC w 2022 roku wygenerował około 5 miliardów dolarów. Tymczasem Morgan Stanley prognozuję, iż rozwój inteligentnej chemioterapii może otworzyć rynek o wartość 140 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych 15 lat.

Analitycy szacują, iż najlepsze perspektywy leki ADC mają przy leczeniu raka jelita grubego, płuc i piersi, z potencjałem rynkowym o wartości odpowiednio 36 mld $, 29 mld $ i 18 mld $. w tej chwili leki ADC już stały się już standardem w przypadku leczenia dwóch typów raka piersi, a także podgrupy raka pęcherza z przerzutami.

Kluczowi gracze na rynku inteligentnej chemioterapii!

Oś X (pozioma) na wykresie powyżej reprezentuje ilość zastosowań zidentyfikowanych dla patentów danej firmy. Oś Y z kolei reprezentuje ilość krajów, w których spółka ma zarejestrowane patenty. Wielkość bańki natomiast to ogólna ilość patentów.

Liderzy rynku inteligentnej chemioterapii

Pod względem ilości patentów na rynku dominuję Roche Holding AG notowana na szwajcarskiej giełdzie. Firma produkuję leki stosowane w onkologii, neurologii, chorobach zakaźnych, immunologii, chorobach układu krążenia, metabolizmu, układu oddechowego i wielu innych. Firma została założona w 1896 roku, a jej siedziba znajduje się w Bazylei w Szwajcarii. Kapitalizacja spółki wynosi 164 mld $.

Drugą największą firmą pod względem ilość patentów ADC jest Gilead Sciences o tickerze GILD, notowana na amerykańskim NASDAQ-u. Spółka dostarcza leki na HIV/AIDS, COVID-19, choroby wątroby, hematologii, onkologii i terapii komórkowej. Firma została założona w 1987 roku, a jej siedziba znajduje się w Foster City w Kalifornii. Kapitalizacja spółki wynosi 89 mld $.

Porównanie notowań cen akcji obu spółek od 2010 roku.

Należy jednak pamiętać o tym, iż bardzo trudno wskazać przyszłych liderów tak młodego rynku, o ile jest to w ogóle możliwe. Dodatkowo branża farmaceutyczna, jak mało która cieszy się mianem loterii. Temat warto jednak śledzić i obserwować działania w kierunku rozwoju terapii ADC.

Do zarobienia,
Szymon Świder

Idź do oryginalnego materiału