Rynki kryptowalut odbijają. Decyzja FED w centrum uwagi

5 godzin temu

Po ubiegłotygodniowej korekcie o 5 proc., rynek kryptowalut zaliczył dynamiczne odbicie i ponownie oscyluje tuż poniżej historycznego maksimum kapitalizacji rynkowej na poziomie 3,94 biliona dolarów.

Bitcoin przetestował wsparcie krótkoterminowe na poziomie 116 500 dolarów, chwilowo je przełamując i spadając do 114 500 dolarów. Presja podażowa mogła być efektem sprzedaży 80 000 BTC przez jednego z dużych graczy instytucjonalnych (tzw. bitcoin whale) na rynku kasowym.

W przeszłości transakcje o takiej skali wywoływałyby gwałtowne załamanie notowań. Pozytywnym sygnałem dla rynku jest fakt, iż dziś – przy znacznie większej dojrzałości rynku bitcoina – popyt jest wystarczający, by wchłonąć tak dużą podaż bez istotnego wpływu na cenę.

Dodatkowym czynnikiem wspierającym sentyment inwestorów jest wzrost podaży pieniądza M2 w USA (gotówka, depozyty na rachunkach bieżących i oszczędnościowych oraz środki w funduszach rynku pieniężnego), która osiągnęła rekordowy poziom 22,02 biliona dolarów. Historycznie wyceny bitcoina i innych aktywów kryptowalutowych silnie korelowały z dynamiką M2, co może zwiastować kolejną falę wzrostową w najbliższym czasie.

Ważnym punktem tygodnia będzie również środowe posiedzenie FED i decyzja dotycząca stóp procentowych. Choć konsensus rynkowy zakłada utrzymanie kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie, w ostatnich tygodniach rośnie presja – także ze strony Donalda Trumpa – by Fed dokonał cięcia stóp. Czy czeka nas zaskakująca decyzja? Odpowiedź poznamy wkrótce.

Liderzy wzrostów

Token $ENA, będący tokenem zarządzającym i użytkowym w ekosystemie Ethena, był jednym z najsilniejszych performerów ubiegłego tygodnia, zyskując 40 proc.

Wzrost był reakcją na informację o strategicznym partnerstwie Ethena Labs z kryptobankiem Anchorage Digital. kooperacja ma na celu wprowadzenie stablecoina USDtb na rynek amerykański jako pierwszego stablecoina z transparentną ścieżką do zgodności z nowo uchwaloną ustawą GENIUS Act.

ETF BlackRock na ETH osiągnął poziom 10 mld USD aktywów

Fundusz ETF BlackRock oparty na spocie ethereum (ETHA) został trzecim funduszem ETF w historii, który osiągnął poziom 10 miliardów dolarów aktywów pod zarządzaniem (AUM) w czasie krótszym niż rok od uruchomienia – dokładnie po 251 dniach.

Dotychczas tak szybki wzrost AUM odnotowały jedynie dwa fundusze ETF oparte na spocie bitcoina: BlackRock IBIT (34 dni) oraz Fidelity FBTC (53 dni).

Co istotne, niemal cała dynamika wzrostu AUM przypadła na ostatnie dwa tygodnie, w związku z kampanią „Crypto Week” w Izbie Reprezentantów USA, która skutkowała podwojeniem łącznych aktywów pod zarządzaniem z 5 do 10 miliardów dolarów.

Eric Balchunas, starszy analityk ETF w Bloomberg, porównał na platformie X wzrost AUM funduszu do tzw. „God Candle” – formacji świecowej w analizie technicznej, symbolizującej nagły i dynamiczny wzrost presji zakupowej.

Kurs ethereum również skorzystał na tej sytuacji. Po osiągnięciu wieloletnich minimów w udziale rynkowym na koniec kwietnia, ETH odpowiada w tej chwili za 12 proc. całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut, a jego cena wzrosła o 140 proc. względem dolara amerykańskiego w tym okresie.

Idź do oryginalnego materiału