W 2025 roku rolniczy subindeks Bloomberg Commodity (BCOMAGTR) osiągnął dodatnią stopę zwrotu na poziomie 3,2%, wspierając szerszy indeks BCOM, który od początku roku wzrósł o 5,6%, głównie dzięki rajdowi na złocie. Wzrost ten ma miejsce w warunkach trudnego i niestabilnego otoczenia rynkowego. Sytuację komplikują zarówno anomalie pogodowe, jak i eskalujące napięcia geopolityczne. Jednym z kluczowych czynników jest powrót wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Trumpa, która destabilizuje globalne przepływy towarów i wywołuje wahania kursów walutowych.
W pigułce:
- Indeks Bloomberg Agriculture Subindex wzrósł o 3,2% od początku roku, mimo trudnego otoczenia rynkowego zdominowanego przez niestabilne warunki pogodowe, napięcia geopolityczne i słabnącego dolara.
- Największe straty notuje sektor zbóż – przede wszystkim pszenica – natomiast ograniczona podaż winduje ceny kawy i bydła.
- Traderzy utrzymują pozycje długie netto we wszystkich trzech podsektorach rolnych, z najwyższym optymizmem na rynku bydła, kawy i oleju sojowego. Z kolei bawełna, śruta sojowa i pszenica znajdują się pod presją sprzedaży ze strony inwestorów spekulacyjnych.
Jednym z efektów wojny handlowej jest około 7-procentowe osłabienie dolara amerykańskiego względem koszyka głównych walut. Mimo, iż słabszy dolar zwykle sprzyja amerykańskiemu eksportowi, w tym przypadku efekt ten został zniwelowany przez cła i środki odwetowe, zwłaszcza ze strony Chin.
Eksport amerykańskiej soi, śruty sojowej i kukurydzy znacząco spadł wskutek niższego popytu ze strony Chin, które zwiększyły import z Brazylii i Argentyny. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja na rynku bawełny – eksport do Chin spadł o 73%, co zepchnęło notowania kontraktów terminowych na bawełnę w USA do najniższego poziomu od czterech lat.
Z kolei Arabica zyskała aż 27,5% od początku roku. Głównym powodem są obawy o brazylijskie zbiory – przymrozki i przedłużający się okres suszy zniszczyły kwiaty, co zredukowało prognozy na sezon 2025/26 i zlikwidowało oczekiwany wcześniej nadwyżkowy bilans rynkowy.
W segmencie mięsnym kontrakty na bydło w USA wzrosły o 27,1% od początku roku, ustanawiając kolejne rekordowe poziomy. Tak silny rajd to efekt najmniejszego pogłowia bydła od 1951 roku – susze ograniczyły jakość pastwisk i zmusiły hodowców do masowej likwidacji stad. Dodatkowo tymczasowe ograniczenia importu z Meksyku z powodu inwazji pasożytniczej muchy śrubowej, zwiększyły presję na dostępność wołowiny w Stanach Zjednoczonych.
– Mimo zmienności surowce rolne mogą stanowić element zdywersyfikowanego portfela. Produkty żywnościowe to dobra pierwszej potrzeby. Popyt na nie pozostaje więc relatywnie stabilny – niezależnie od cyklu koniunkturalnego. Dodatkowo niska korelacja z rynkiem akcji czy obligacji sprawia, iż mogą pełnić funkcję stabilizującą w czasie niepewności makroekonomicznej – mówi Marcin Ciechoński, odpowiedzialny za rozwój Saxo Banku w Polsce.
Traderzy utrzymują duże pozycje długie na rynku kawy i bydła oraz znaczące pozycje krótkie na pszenicy i bawełnie
Pozycjonowanie spekulacyjne na głównych rynkach kontraktów terminowych – w tym na towarach rolnych – można śledzić co tydzień, dzięki raportowi Commitment of Traders (COT) publikowanemu przez CFTC, który przedstawia otwarte pozycje według kategorii uczestników rynku.
Jak pokazuje tabela poniżej, zaczerpnięta z cotygodniowego raportu (zazwyczaj publikowanego w poniedziałki), traderzy utrzymują w tej chwili pozycje długie netto we wszystkich trzech podsektorach rynku rolnego. Najwyższy poziom byczego pozycjonowania widać na rynku bydła rzeźnego, kawy i oleju sojowego. Po stronie spadkowej wyróżniają się bawełna, śruta sojowa, a w szczególności pszenica – spekulanci utrzymują pozycję krótką netto na kontraktach CBOT na pszenicę nieprzerwanie od czerwca 2022 roku, a jej obecna skala jest największa od dwóch lat.





O Autorze
Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank. Dołączył do grupy Saxo Bank w 2008 r.. Koncentruje się na dostarczaniu strategii i analiz globalnych rynków towarowych określonych przez fundamenty, nastroje rynkowe i rozwój techniczny. Hansen jest autorem cotygodniowej aktualizacji sytuacji na rynku towarów, a także zapewnia klientom opinie dotyczące handlu towarami pod marką #SaxoStrats. Regularnie współpracuje zarówno z mediami telewizyjnymi, jak i drukowanymi, w tym z CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times i Telegraph.