Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy – choć mieszane – potwierdziły stabilną kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych. Ostatnie wydarzenia geopolityczne nie wpłynęły w znaczący sposób na rynki, które kontynuują dynamiczne wzrosty.
Czy rynki znalazły się w fazie euforii?
O ile premia za ryzyko w relacji do oczekiwanego wzrostu zysków pozostaje dodatnia, to jednak wartość kalkulowana w relacji do aktualnego tempa wzrostu zysków spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 jest już bliska ujemnych poziomów. Czy można to traktować jako sygnał ostrzegawczy dla byków? Niekoniecznie. Wskaźnik ten zniżkuje już od ponad dwóch lat i jak dotąd nie przeszkodził w hossie na Wall Street.
Jako sygnał alarmowy można również potraktować relację wyceny amerykańskiego parkietu do reszty świata, który znalazł się już powyżej poziomu 3 odchyleń standardowych od średniej, co wskazuje na ekstremalnie napięte wyceny rynku w USA. Niemniej jednak, w obronie trwającej hossy stoją solidne fundamenty amerykańskiej gospodarki oraz rosnące znaczenie amerykańskich firm, przy jednoczesnym braku konkurencyjności ze strony Europy czy Chin. Czy zatem czeka nas kolejna fala wzrostów na Wall Street?
Nadmierny optymizm powinien ograniczyć fakt, iż w obecnych wycenach zawarta jest już bardzo duża dawka optymizmu. Dodatkowo, ilość niedźwiedzi w ostatnim badaniu AAII okazała się historycznie wysoka, choć skuteczność tego typu wskaźników w wyznaczaniu szczytów na wykresie jest mieszana. Czy bieżący trend wzrostowy głównych indeksów giełdowych zdoła się utrzymać w kolejnym roku?
Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:
- Ile jeszcze potrwają wzrosty?
- Skąd takie wzrosty na DAX?
- Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.