Analiza Aurora Energy Research wskazuje na sześciokrotny wzrost okresów z ujemnymi cenami energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii między 2022 a 2024 rokiem. Zjawisko to budzi obawy inwestorów o rentowność projektów odnawialnych, ale jednocześnie stwarza szanse dla elastycznych rozwiązań energetycznych.
Główną przyczyną ujemnych cen jest nadpodaż energii, wynikająca z niskiego zapotrzebowania przy jednoczesnej wysokiej produkcji z odnawialnych źródeł. Starsze systemy subsydiowania, takie jak Renewable Obligation (RO) i wczesne kontrakty różnicowe (CfD), umożliwiają wsparcie finansowe choćby podczas ujemnych cen, co zniechęca do ograniczania produkcji w okresach nadwyżki.
Popyt na energię w Wielkiej Brytanii spadł o ponad 20 procent od 2010 roku, głównie z powodu poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia zużycia w sektorze przemysłowym i komercyjnym. Jednocześnie wdrażanie elektryfikacji w kluczowych sektorach, takich jak transport i ogrzewanie, jest wolniejsze od oczekiwań z powodu wysokich kosztów i ograniczeń infrastrukturalnych.
Wzrost częstotliwości ujemnych cen podkreśla potrzebę zwiększenia elastyczności systemu energetycznego poprzez rozwój magazynów energii i elastycznych źródeł popytu, takich jak elektrolizery czy pojazdy elektryczne. Takie podejście może wspierać rentowność odnawialnych źródeł i zapewnić efektywne funkcjonowanie systemu energetycznego.
Pranav Menon z Aurora Energy Research zauważa, iż utrzymanie atrakcyjności inwestycyjnej w sektorze odnawialnych źródeł energii wymaga przyspieszenia elektryfikacji oraz usunięcia wąskich gardeł w infrastrukturze i łańcuchach dostaw, które hamują postęp w tym obszarze.
Montel News / BiznesAlert.pl
Koniec „ery węgla”: Wielka Brytania zamykając ostatnią elektrownię węglową pokazała jak transformować energetykę