Warszawa, 06.05.2025 (ISBnews) – Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, którego celem jest dalszy rozwój aplikacji mObywatel i poszerzenie jej o kolejne usługi, podało Ministerstwo Cyfryzacji.
“Przyjęcie projektu ustawy to istotny krok w cyfryzacji kluczowych usług publicznych. Tworzymy podstawy prawne do wprowadzenia nowych funkcji i dokumentów, na które czeka wiele osób. Po raz pierwszy w polskim prawie pojawią się także przepisy wdrażające systemy sztucznej inteligencji – czyli uruchomienie wirtualnego asystenta w mObywatelu, którego już testujemy. Ta ustawa to mądra deregulacja, która ułatwia załatwianie codziennych spraw” – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, cytowany w komunikacie.
“Wprowadzenie domyślności cyfrowej usług publicznych otworzy także drogę do znaczenie szybszego dodawania kolejnych usług i funkcji w mObywatelu” – dodał.
Wśród najważniejszych zmian, jakie umożliwi nowelizacja, znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje, które zwiększą wygodę, dostępność i bezpieczeństwo korzystania z usług publicznych.
“mLegitymacja ucznia to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej legitymacji szkolnej, dostępny bezpośrednio w aplikacji mObywatel i tworzony we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Umożliwia ona potwierdzenie tożsamości ucznia, korzystanie z przysługujących ulg oraz ułatwi kontakt z placówką edukacyjną. Dzięki zmianom legislacyjnym mLegitymacje zostaną wprowadzone na szerszą skalę, a aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności” – czytamy w komunikacie.
W ślad za uczniami, z cyfrowego dokumentu będą mogli skorzystać również nauczyciele. mLegitymacja nauczyciela to elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi. Dokument pozwala m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek oraz pomoże w kontaktach z instytucjami publicznymi, podano także.
“Nowelizacja ustawy pozwoli na szersze wykorzystanie aplikacji mObywatel do załatwiania spraw urzędowych, eliminując konieczność korzystania z wielu różnych systemów. Użytkownicy będą mogli nie tylko skorzystać z podpisu osobistego, ale również podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie umożliwi również weryfikację złożonych podpisów elektronicznych” – czytamy dalej.
W aplikacji pojawi się także rewolucyjne rozwiązanie – wirtualny asystent obywatela oparty na sztucznej inteligencji godnej zaufania. Jego zadaniem będzie ułatwienie użytkownikom korzystania z mObywatela.
Kolejna nowa usługa to mStłuczka, która uprości formalności po drobnych zdarzeniach drogowych, wymieniono w materiale.
(ISBnews)