Rząd przyjął zmiany ws. zapasów gazu. Będzie opłata gazowa, co z cenami?

5 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej i gazu. Jej celem jest przeniesienie obowiązku utrzymywania zapasów gazu na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS). W efekcie ma to doprowadzić do uszczelnienia systemu zapasów oraz dalszy rozwój rynku. Nowe przepisy wprowadzą opłatę gazową, a rząd wyjaśnia, czy będzie to mieć wpływ na ceny gazu dla gospodarstw domowych.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw - poinformowała KPRM.
Ministerstwo Przemysłu od miesięcy apelowało o pilne procedowanie projektu. W ocenie skutków regulacji wskazano, iż celem nowelizacji jest nowy model bezpieczeństwa dostaw gazu, dostosowany do sytuacji panującej na rynku paliw gazowych. Nowelizacja jest również realizacją zobowiązań nałożonych na Polskę przez prawo unijne, a także odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców sektora gazowego.Reklama


Rząd przyjął zmiany w ustawie o zapasach gazu. Chce uszczelnić system


Projekt przewiduje zmiany w dotychczasowym modelu tworzenia oraz utrzymywania zapasów strategicznych gazu ziemnego. Za tworzenie i utrzymywanie zapasów gazu będzie odpowiedzialna Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Agencja będzie kupować i sprzedawać gaz, np. przez giełdy, przetargi czy umowy. Przeniesienie obowiązku utrzymywania zapasów gazu z firm ma poprawić konkurencyjność sektora.
Zmiany w ustawie wprowadzą nowy sposób finansowania zapasów gazu. Do tej pory gazowe przedsiębiorstwa energetyczne musiały samodzielnie ponosić koszty utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu. Po zmianie przedsiębiorstwa zlecające usługę przesyłania gazu ziemnego będą co miesiąc płaciły opłatę gazową na rzecz funduszu zapasów strategicznych gazu ziemnego. To właśnie z tej opłaty będzie sfinansowane utrzymywanie zapasów strategicznych gazu przez RARS.


Opłata gazowa. Nowe przepisy wpłyną na ceny gazu?


Ministerstwo Przemysłu uważa, iż rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo gazowe państwa oraz wzmocni konkurencyjność na rynku gazu. Resort zapewnia, iż nowe przepisy nie będą miały wpływu na ceny gazu dla gospodarstw domowych. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, po wejściu zmian w życie ma odgrywać zdecydowanie większą rolę w tworzeniu oraz finansowaniu zapasów także ropy i paliw.
Po uzyskaniu zgody ministra adekwatnego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi RARS będzie mogła również dokonywać transakcji zakupu lub sprzedaży gazu ziemnego na giełdzie towarowej innego państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Co ważne, decyzja dotycząca lokalizacji zapasów strategicznych gazu będzie należała do agencji. Zastrzeżono jednak, iż w przypadku magazynów znajdujących się poza terytorium kraju, muszą one zapewniać możliwość dostarczenia całkowitej ilości zapasów do krajowego systemu przesyłowego w określonym czasie, aby zagwarantować nieprzerwane dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Idź do oryginalnego materiału