Rząd sięga do kieszeni rolników. Te opłaty wzrosną

5 miesięcy temu

Polski rząd sięga do kieszeni rolników i pozostałych mieszkańców kraju. Szykuje się kolejne uderzenie w portfele. Zobacz, które opłaty wzrosną.

Ministerstwo infrastruktury pracuje aktualnie nad nowelizacją ustawy, dającą samorządom gminnym możliwość podnoszenia niektórych opłat. Tak rząd sięga do kieszeni Polaków, w tym również rolników.

Rząd sięga do kieszeni Polaków. Kolejne opłaty wzrosną

Rząd sięga po pieniądze rolników oraz wszystkich innych mieszkańców naszego kraju i „odkręca” reformę opłat za wodę i ścieki. Bowiem ministerstwo infrastruktury przygotowało zmianę w przepisach, która umożliwi powrót do sytuacji, kiedy to rady gmin mają wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Oznacza to nieuchronny wzrost tych opłat. Bowiem dotychczas Wody Polskie przez lata blokowały podwyżki.

Jak wynika z założeń nowelizacji ustawy, nad którą pracuje ministerstwo infrastruktury, częściowo zostaną przywrócone rozwiązania obowiązujące przed wejściem w życie przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ściśle mówiąc, umożliwi to samorządom gminnym podniesienie stawek opłat za wodę i ścieki, o co zabiegały od lat. Szykują się więc kolejne podwyżki, które dotkną również portfele rolników.

O wysokości opłat będą decydować gminy

Nowelizacja ustawy przewiduje, iż taryfy będą zatwierdzane przez rady gminy w drodze uchwały. Natomiast Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie mogło ingerować w proces zatwierdzania taryf tylko w niektórych sytuacjach. Mianowicie wyłącznie wówczas, gdy taryfy będą ustalone na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ściśle mówiąc w sytuacji, gdy projekt taryfy założy znaczny wzrost stawek opłat dotyczących odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę, będzie wymagane uzyskanie stanowiska PGW Wody Polskie. Konkretnie to wówczas, jeżeli przewidziane opłaty przekroczą średnią stawkę taryfy w danym regionie wodnym obowiązującą w roku poprzednim o co najmniej 15%.

W konsekwencji, ma to chronić odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen. Jednak mimo ustawowej ochrony interesów odbiorców, wprowadzenie nowych przepisów w praktyce oznacza wzrost opłat za wodę i ścieki. A to, przy czekających nas podwyżkach rachunków za prąd, dodatkowo obciąży portfele, nie tylko rolników. Jak widać, rząd jednak znowu sięga do kieszeni Polaków i planuje kolejne podwyżki.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, wysokość cen i stawek opłat taryfy dotyczącej zaopatrzenia w wodę dla wszystkich regionu wodnego obowiązującej w roku poprzednim będzie ogłaszać minister adekwatny do spraw gospodarki wodnej. Minister poda tę informację to w terminie nie późniejszym niż do 31 października każdego roku. Ponadto Wody Polskie będą analizować projekt taryfy wraz z uzasadnieniem. Zarówno pod względem zgodności z ustawą, jak również pod kątem zmiany warunków ekonomicznych wykonywania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działalności. Oprócz tego przedsiębiorstwo ma weryfikować koszty związane ze świadczeniem usług. Nowelizacja zakłada również zniesienie opłaty za zatwierdzenie taryfy.

Projekt zmian proponowanych przez ministerstwo infrastruktury trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zgodnie z przewidywaniami resortu infrastruktury, odpowiedni projekt powinien zostać przyjęty przez rząd w III kwartale 2024 r.

Źródło: money.pl

Idź do oryginalnego materiału