S&P 500 – sprężyna się naciąga

1 rok temu

Wielu traderów oczekuje z wypiekami na twarzy decyzji FED w sprawie stóp procentowych. Z tego powodu warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja techniczna na indeksie S&P 500 oraz DAX.

Na poniedziałkowej sesji aż 34 spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500 ustanowiły nowe 52-tygodniowe maksimum (przynajmniej intraday). Wśród nich był m.in. McDonald’s czy wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway. Z kolei dwa komponenty indeksu zanotowały nowa minima: First Republic Bank oraz Newell Brands Inc.

S&P 500 – długa konsolidacja przy szczytach

Od początku kwietnia indeks S&P 500 znajduje się blisko maksimum z 2 lutego 2023 roku (4 208 punktów). Na razie byki i niedźwiedzie okopali się na swoich pozycjach.

źródło: TradingViev

Na razie ze średnioterminowego punktu widzenia sytuację kontrolują byki. Wynika to z tego, iż przez cały czas pojawiają się wyższe szczyty i dołki. Byki muszą przebić poziom 4 208 punktów, aby potwierdzić, iż przez cały czas to oni rozdają karty. W przypadku realizacji takiego scenariusza pojawi się szansa na test maksimum z 16 sierpnia 2022 roku (4 327 pkt). Kolejnym celem dla strony popytowej będzie poziom 4 400 punktów.

Krótkoterminowy scenariusz wzrostowy zostanie zanegowany jeżeli niedźwiedziom uda się zepchnąć indeks poniżej kwietniowego dołka (4 068 punktów). Wtedy pojawi się szansa na wyprowadzenie większej kontry przez niedźwiedzie. Możliwy będzie test poziomu 3 937 – 3 950 pkt. Następnym celem jest strefa popytu znajdująca się w między poziomem 3 837 a 3 880 punktów.

DAX — mozolnie do przodu

DAX z każdą kolejną sesją stara się “wyszarpać” kolejne maksima. Od dwóch tygodni idzie to bardzo wolno. Niewątpliwym sukcesem jest przebicie przez niemiecki indeks maksimów z lutego i marca 2023 roku.

źródło: TradingView

Na razie obowiązuje scenariusz wzrostowy. Pierwszym celem dla byków jest maksimum z 13 stycznia 2022 roku (16 090 punktów). jeżeli ten poziom zostanie pokonany, prawdopodobny będzie scenariusz testu szczytu z 18 listopada 2021 (16 290 punktów).

Najbliższym wsparciem jest dołek z 28 kwietnia 2023 roku (15 688 pkt). jeżeli indeks spadnie trwale poniżej tego poziomu, niedźwiedzie będą miały szansę na zepchnięcie indeksu w okolice dołka z 5 kwietnia (15 483 pkt). Kolejnym potencjalnym celem dla strony podażowej jest poziom 15 300 punktów.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Idź do oryginalnego materiału