Są już nowe zasady raportowania podatku od kryptowalut

2 dni temu

Departament Skarbu USA sfinalizował kolejny przepis nakładający na brokerów kryptowalut konieczność zgłaszania do Urzędu Skarbowego nowych informacji na temat sprzedaży i wymiany przez użytkowników aktywów cyfrowych.

Nowe wymagania mają na celu rozprawienie się z użytkownikami kryptowalut, którzy mogą nie płacić podatków. Wymogi wynikają z dwustronnej ustawy o inwestycjach infrastrukturalnych i zatrudnieniu o wartości 1 biliona dolarów na rok 2021. W momencie uchwalania ustawy szacowano, iż nowe przepisy mogą przynieść w ciągu dekady blisko 28 miliardów dolarów.

Zasady muszą obowiązywać

Zasada, która będzie wprowadzana stopniowo począwszy od przyszłego roku w okresie składania zeznań podatkowych 2026, dostosowuje wymogi podatkowe dotyczące kryptowalut do istniejących wymagań w zakresie sprawozdawczości podatkowej dla brokerów zajmujących się innymi instrumentami finansowymi, takimi jak obligacje i akcje.

Co istotne, ostateczna wersja zasady została zmodyfikowana w stosunku do pierwotnej propozycji Departamentu Skarbu. Chodziło o to, by ograniczyć niektóre obciążenia brokerów i wprowadzać nowe wymogi etapami. Zmiany objęły również próg 10 tys. dolarów w przypadku raportowania transakcji obejmujących monety typu stablecoin.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku branża kryptowalutowa odniosła się do propozycji Ministerstwa Skarbu. Argumentowano wówczas, iż zakres definicji brokera zawartej w propozycji jest zbyt szeroki i iż wymagania naruszają prywatność właścicieli kryptowalut.

Ostatecznie ministerstwo przeanalizowało ponad 44 tys. komentarzy na temat propozycji. Wiadomo już, iż dodatkowych przepisów mających na celu ustanowienie wymagań dotyczących sprawozdawczości podatkowej dla brokerów niepowierniczych, w tym zdecentralizowanych giełd kryptowalut, będzie można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Podkreślmy, iż w opublikowanym komunikacie Ministerstwo Skarbu stwierdziło, iż właściciele kryptowalut „zawsze byli zobowiązani do zapłaty podatku od sprzedaży lub wymiany aktywów cyfrowych” oraz iż nowa zasada „po prostu stworzyła wymogi sprawozdawcze aby pomóc podatnikom w składaniu dokładnych zeznań i płaceniu podatków należnych na mocy obowiązującego prawa”.

Departament Skarbu: „Pora to uprościć”

Nowe przepisy to także nowy formularz raportowania podatkowego, oznaczony numerem 1099-DA. Ma on pomóc podatnikom w ustaleniu, czy są winni podatki, i pomógłby użytkownikom kryptowalut uniknąć konieczności wykonywania skomplikowanych obliczeń w celu ustalenia swoich zysków. Brokerzy musieliby wysłać formularze zarówno do urzędu skarbowego, jak i do posiadaczy aktywów cyfrowych, aby pomóc w przygotowaniu podatku.

Dodajmy, iż w tej chwili IRS wymaga od użytkowników kryptowalut zgłaszania w zeznaniach podatkowych wielu działań związanych z aktywami cyfrowymi, niezależnie od tego, czy transakcje przyniosły zysk. Użytkownicy są zobowiązani do samodzielnego przeprowadzenia tych obliczeń, a platformy, na których handluje się aktywami cyfrowymi, nie przekazują IRS takich informacji.

Idź do oryginalnego materiału