Ja wiem. Naprawdę wiem, iż już najwyższy czas zacząć rozbierać na części pierwsze najbardziej gorący temat w branży transportowej dotyczący ryczałtów za nocleg.
Wiem, ale zanim rozpocznę pisać o zaplanowanym na 24 listopada 2016r. posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego, na którym to Trybunał ma rozpoznać sprawę z wniosku Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” dotyczącą zbadania zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących ryczałtów noclegowych, muszę napisać jeszcze o jednej, bardzo ważnej sprawie.
Chodzi mianowicie o sprawę prowadzoną przed Sądem Najwyższym pod sygn. akt III PZP 6/16.
W sprawie tej Sąd Okręgowy w Szczecinie (VI Pa 24/16) zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie wątpliwości powziętych w trakcie rozpatrywania jednej ze spraw. Otóż zagadnienie prawne, którego dotyczy wniosek Sądu Okręgowego było następujące:
- Czy dopuszczalne jest ustalenie przez pracodawcę niebędącego państwową lub samorządową jednostką sfery budżetowej w regulaminie wynagradzania, iż pracownikom będącym w podróży służbowej nie przysługuje ryczałt za nocleg?
- W razie negatywnej odpowiedzi na powyższe pytanie: w jaki sposób w powyższej sytuacji (przy zastosowaniu jakich przepisów) należy ustalać wysokość należnego takiego pracownikowi ryczałtu za nocleg?
Sprawa miała zostać rozpoznana merytorycznie 10 listopada 2016r.
I właśnie w tym dniu Sąd Najwyższy w składzie 3 sędziów postanowił … odmówić podjęcia uchwały !!!
Mogę jedynie domyślać się powodów takiej decyzji sędziów SN.
Patrząc na ich dotychczasową dość ugruntowaną linię orzeczniczą zakładam, iż argumentacja Sądu Najwyższego odnosiła się do wcześniejszych uchwał i wyroków tego Sądu w sprawach o ryczałty noclegowe kierowców zawodowych na trasach międzynarodowych.
Rozważałem jednak hipotetycznie i sytuację odmienną (choć sam ją wykluczam jako niemożliwą). A może Sąd Najwyższy tak jak cała branża transportowa czeka na wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Uprzedzając ewentualne zarzuty powtórzę jednak, iż taką opcję uważam, za niemożliwą.
Nie znamy jeszcze uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego. Mam jednak nadzieję już niedługo je poznać. Liczę na to, iż choć Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały, to jednak w uzasadnieniu zawarł wskazówki dotyczące zagadnień, które nurtowały Sąd Okręgowy w Szczecinie.
Te zagadnienia są ważne także dla moich Klientów i dla mnie. W wielu pojawia się bowiem ten sam dylemat, z jakim zwrócił się do SN Sąd Okręgowy w Szczecinie, tzn. co z ryczałtami o ile pracodawca przyjął, iż pracownikom kierowcom nie przysługuje ryczałt za nocleg.