SAP zaskakuje wysokim zyskiem operacyjnym

1 tydzień temu

Pomimo obecnej niepewności w światowej gospodarce, prezes SAP Christian Klein podtrzymuje swoje prognozy na rok finansowy i zaskoczył inwestorów wysokim zyskiem operacyjnym. „Model biznesowy SAP jest odporny choćby w niepewnych czasach” – takie było jego przesłanie, gdy we wtorek późnym wieczorem po zamknięciu amerykańskiej giełdy przedstawił wyniki za pierwszy kwartał.

Obroty najcenniejszej notowanej na giełdzie niemieckiej spółki wzrosły w pierwszym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim o 12 procent, osiągając 9 miliardów euro. Zysk operacyjny wyniósł 2,3 mld euro. Marża operacyjna wzrosła o ponad jedną trzecią do 25,9 procent. Grupa osiągnęła więc znacznie lepszy wynik, niż wcześniej oczekiwali analitycy. Cena akcji początkowo wzrosła o 6 procent podczas notowań posesyjnych.

Rok temu Klein musiał wykazać kwartalną stratę w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa, obejmującej zwolnienia, co poskutkowało wysokimi kosztami restrukturyzacji. Firma podała, iż ​​koszty te wyniosą łącznie 3,2 miliarda euro. Z tej kwoty 2,5 mld euro wydano już w 2024 r., a kolejne 0,3 mld w pierwszym kwartale. Oczekuje się, iż w ciągu roku zostanie dodana kolejna kwota 0,4 mld euro w postaci odpraw i kosztów restrukturyzacji.

Klein i jego dyrektor finansowy Dominik Asam (56) szczególnie podkreślili powtarzające się przychody, które gwarantują dochód choćby w trudnych warunkach. Ogólnie rzecz biorąc, 86 procent przedsiębiorstw staje się bardziej przewidywalnych, co stanowi niewielki wzrost o 2 punkty procentowe. Przychody z usług w chmurze, które mają szczególne znaczenie dla strategii SAP, wzrosły o 27 procent, do prawie 5 miliardów euro. Przychody z rozwiązań chmurowych, stanowiących główną działalność firmy SAP w zakresie systemu do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), wzrosły o 34 procent, osiągając kwotę 4,25 miliarda euro. SAP spodziewa się dalszych wzrostów działalności w kolejnych kwartałach. Zaległości, czyli złożone już zamówienia na usługi w chmurze, wzrosły o 28 proc. do 18,2 mld euro.

Generalnie rzecz biorąc, Zarząd podtrzymuje swoje prognozy na rok obrotowy, pomimo ryzyk geopolitycznych. Firma planuje osiągnąć przychody z usług w chmurze na poziomie 21,6–21,9 mld euro i zysk operacyjny na poziomie 10,3–10,6 mld euro.

SAP pozostaje jak dotąd najcenniejszą niemiecką spółką giełdową. Kapitalizacja rynkowa na zamknięciu sesji wynosiła około 272 miliardów euro. Ze względu na turbulencje na rynkach kapitałowych, które mocno odbiły się na akcjach spółek technologicznych, SAP również ostatnio stracił na wartości: minus 8 proc. od początku roku. Tylko od początku kwietnia – od rozpoczęcia ataków taryfowych Donalda Trumpa (78) – wartość giełdy spadła o ponad 12 procent. Dyrektor finansowy Asam ostrzegł inwestorów: możliwa wojna celna może nadwyrężyć działalność gospodarczą.
Idź do oryginalnego materiału