Pomimo obecnej niepewności w światowej gospodarce, prezes SAP Christian Klein podtrzymuje swoje prognozy na rok finansowy i zaskoczył inwestorów wysokim zyskiem operacyjnym. „Model biznesowy SAP jest odporny choćby w niepewnych czasach” – takie było jego przesłanie, gdy we wtorek późnym wieczorem po zamknięciu amerykańskiej giełdy przedstawił wyniki za pierwszy kwartał.
Obroty najcenniejszej notowanej na giełdzie niemieckiej spółki wzrosły w pierwszym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim o 12 procent, osiągając 9 miliardów euro. Zysk operacyjny wyniósł 2,3 mld euro. Marża operacyjna wzrosła o ponad jedną trzecią do 25,9 procent. Grupa osiągnęła więc znacznie lepszy wynik, niż wcześniej oczekiwali analitycy. Cena akcji początkowo wzrosła o 6 procent podczas notowań posesyjnych.
Rok temu Klein musiał wykazać kwartalną stratę w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa, obejmującej zwolnienia, co poskutkowało wysokimi kosztami restrukturyzacji. Firma podała, iż koszty te wyniosą łącznie 3,2 miliarda euro. Z tej kwoty 2,5 mld euro wydano już w 2024 r., a kolejne 0,3 mld w pierwszym kwartale. Oczekuje się, iż w ciągu roku zostanie dodana kolejna kwota 0,4 mld euro w postaci odpraw i kosztów restrukturyzacji.
Klein i jego dyrektor finansowy Dominik Asam (56) szczególnie podkreślili powtarzające się przychody, które gwarantują dochód choćby w trudnych warunkach. Ogólnie rzecz biorąc, 86 procent przedsiębiorstw staje się bardziej przewidywalnych, co stanowi niewielki wzrost o 2 punkty procentowe. Przychody z usług w chmurze, które mają szczególne znaczenie dla strategii SAP, wzrosły o 27 procent, do prawie 5 miliardów euro. Przychody z rozwiązań chmurowych, stanowiących główną działalność firmy SAP w zakresie systemu do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), wzrosły o 34 procent, osiągając kwotę 4,25 miliarda euro. SAP spodziewa się dalszych wzrostów działalności w kolejnych kwartałach. Zaległości, czyli złożone już zamówienia na usługi w chmurze, wzrosły o 28 proc. do 18,2 mld euro.
Generalnie rzecz biorąc, Zarząd podtrzymuje swoje prognozy na rok obrotowy, pomimo ryzyk geopolitycznych. Firma planuje osiągnąć przychody z usług w chmurze na poziomie 21,6–21,9 mld euro i zysk operacyjny na poziomie 10,3–10,6 mld euro.