Grzywna za hałas może zostać nałożona nie tylko w nocy, ale także za dnia. Nie ma znaczenia to, czy słuchamy klasycznych utworów Fryderyka Chopina, przebojów disco polo czy po prostu krzyczymy. Nie liczy się również pora, w której hałasujemy. Niewielu pamięta bowiem, iż "cisza nocna" obowiązuje cały dzień.
Grzywna za hałas. Mało kto pamięta, iż "cisza nocna" obowiązuje nie tylko nocą
Wbrew pozorom w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak "cisza nocna". I choć pojęcie znajdziemy w regulaminach wspólnot mieszkaniowych, nie ma przepisu określającego zachowanie ciszy w nocy na terenie całej Polski.
Kodeks wykroczeń wskazuje na karanie hałasowania bez względu na to, czy ma ono miejsce w nocy, czy za dnia. Wstrzymywanie się przed uporczywym hałasem obowiązuje więc całą dobę. Z oczywistych względów nocą, gdy ogólnie sytuacja jest spokojniejsza i ludzie śpią, łatwiej niż za dnia jest wywołać hałas i naruszyć zasady.
Grzywna za hałas to choćby 5 tys. zł
Jeśli inni naruszają nasz spokój hałasem, prawo stoi po naszej stronie. Kodeks wykroczeń określa to zapisami z 20 maja 1971 roku. Art. 51 "Zakłócanie spokoju lub porządku publicznego" paragraf 1. wskazuje jasno:
ReklamaTaka grzywna to od 20 zł do choćby 5 tys. zł. Kary mogą być jednak jeszcze surowsze. Za nadmierny hałas w recydywie grozić może choćby ograniczenie wolności lub areszt.
Zanieczyszczenie hałasem to coraz powszechniejszy problem
W minionych latach coraz częściej w debacie publicznej przewija się pojęcie "zanieczyszczenia hałasem". Rośnie świadomość dotycząca tego zagadnienia, które ma realny wpływ chociażby na ceny domów i mieszkań. Zwróćmy uwagę, iż ceny lokali przy lotniskach, ruchliwych drogach czy głośnych fabrykach są niższe niż te w cichszych lokalizacjach, na przykład pod lasem.
Kiedy mamy do czynienia z zanieczyszczeniem hałasem? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła, iż jest to nadmierne narażenie na dźwięki i hałasy o natężeniu powyżej 65 decybeli. Jak wskazuje też WHO, każdy dźwięk powyżej 75 decybeli może być szkodliwy dla zdrowia. Najgroźniejsze są dźwięki o natężeniu 120 decybeli, ponieważ przekraczają już próg bólu.