Scanway i Intuitive Machines mają umowę z ESA na system przetwarzania zdjęć Księżyca

22 godzin temu

Warszawa, 03.07.2025 (ISBnews) – Scanway został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do przetwarzania zdjęć powierzchni Księżyca w ramach planowanej w 2026 r. wspólnej misji z Intuitive Machines z USA, podała spółka. Wartość kontraktu wynosi 0,5 mln euro.

“Zacieśniając współpracę z amerykańskim partnerem rozpoczętą w grudniu 2024 roku, Scanway zawarł z ESA kontrakt na przygotowanie systemu przetwarzania danych satelitarnych związanych z przyszłą eksploracją Srebrnego Globu. Opracowywane przez spółkę rozwiązanie będzie pierwszym komercyjnym systemem tego rodzaju w Europie, zapewniającym jej państwom dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca. Wartość kontraktu wynosi 500 tys. euro, a jego realizacja potrwa do 2027 roku” – czytamy w komunikacie.

W wyniku realizacji kontraktu Scanway pozyska najważniejsze elementy łańcucha przetwarzania optycznego dla danych księżycowych, obejmującego: akwizycję, przetwarzanie, analizę danych i predykcję zdarzeń na ich podstawie, co stanowi unikalną kompetencję w skali światowej, podkreślono.

“Nasza kooperacja z Europejską Agencją Kosmiczną ESA oraz Intuitive Machines gwarantuje Europie dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca. ESA zależy na posiadaniu w Europie silnego merytorycznie i kompetencyjnie podmiotu, zdolnego do przetwarzania zdjęć księżycowych dla celów badawczych i naukowych oraz dla przyszłych misji eksploracyjnych. Po dzisiejszym zawarciu kontraktu z ESA Scanway staje się właśnie takim pożądanym partnerem. Opracowany przez nas system przetwarzania danych satelitarnych będzie pierwszym komercyjnym systemem tego rodzaju w Europie, zapewniając jej państwom dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca” – powiedział prezes Jędrzej Kowalewski, cytowany w komunikacie.

“Już w momencie otrzymania zamówienia od Intuitive Machines w grudniu 2024 roku, wskazywaliśmy na możliwość rozszerzenia tej współpracy w przyszłości, w tym z wykorzystaniem wsparcia instytucji europejskich. Cieszy nas przyznanie kontraktu ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, które potwierdza nasze wysokie kompetencje i doświadczenie w zakresie łańcucha przetwarzania optycznego, które do tej pory z sukcesami realizowaliśmy w segmencie Industry. Według naszej wiedzy, pozyskanie doświadczenia w przetwarzaniu danych księżycowych w skali tysięcy km2 powierzchni Srebrnego Globu, przekładających się na gigabity danych, stanowi unikalną kompetencję nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Warto dodać, iż zobrazowania księżycowe plasują się w znacząco wyższych przedziałach cenowych niż zobrazowania Ziemi z niskiej orbity, co kreuje istotny potencjał dla firm, które potrafią takie dane przetwarzać. Scanway zajmie istotną pozycję w łańcuchu właśnie tego rodzaju kluczowych danych optycznych” – dodał COO Mikołaj Podgórski.

Obecnie powierzchnia Księżyca jest mapowana m.in. w ramach misji NASA Lunar Reconnaissance Orbiter oraz przez instrument ShadowCam w ramach koreańskiej misji KPLO, co oznacza minimalną ilość satelitów w porównaniu do setek urządzeń obrazujących aktualnie Ziemię. Wraz z bieżącą eksplozją planów eksploracji Księżyca skokowo rośnie potrzeba szczegółowego mapowania terenu wokół planowanych lądowań, lokalizacji cennych złóż i minerałów czy nawigacji wspierającej autonomiczne poruszanie się pojazdów naziemnych. NASA, ESA, a także prywatne podmioty w ramach programów CLPS jak Intuitive Machines, Firefly Aerospace i wiele innych, jest w tej chwili mocno zainteresowanych danymi obrazowymi Księżyca. Firmy potrafiące je przetwarzać będą istotnym elementem budowy przyszłej infrastruktury księżycowej związanej z planami trwałej obecności człowieka na jego powierzchni,wyjaśnił Michał Zięba, CTO Scanway.

“Dzięki rozwijanym od lat kompetencjom w obszarze Industry, w tym komercjalizowanym już autorskim systemie Hydra, możemy jako Scanway stać się kluczowym graczem w tej wąskiej i wysoce wyspecjalizowanej dziedzinie. Zawarty kontrakt jest pierwszym przykładem komercyjnych prac w sektorze kosmicznym z wykorzystaniem naszych umiejętności i narzędzi wypracowanych w obszarze Industry” – powiedział z kolei CSO spółki Radosław Charytoniuk.

Scanway to firma, która rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2023 r.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału