SEC aktualizuje pozew przeciwko Binance ws. papierów wartościowych. Wyrzucono z niego kilka kryptowalut!

cryps.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: sec


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zmodyfikowała swój pozew przeciwko Binance. Wynika z tego faktu wiele ciekawych rzeczy. Zwłaszcza dot. paru kryptowalut.


  • SEC zmieniła treść pozwu dot. Binance.
  • Z nowej wersji dokumentu wynika, iż urzędnicy nie uważają już, iż ADA, SOL i FIL to papiery wartościowe.

Urzędnicy SEC wywieszą białą flagę?

Właśnie poznaliśmy treść nowej wersji pozwu w sprawie dot. Binance. Wynika z niej, iż SEC zmieniła klasyfikację solany (SOL), cardano (ADA) i filecoina (FIL) – już nie uważa tych kryptowalut za papiery wartościowe, jak miało to miejsce pierwotnie, w pozwie z czerwca 2023 r.

Wcześniej SEC zarzuciła giełdzie, że ta oferowała handel papierami wartościowymi. To zaś oznaczało, iż firma działa nielegalnie – bez stosownej zgody.

Urzędnicy pod lupę wzięli m.in. binance coina (BNB), binance USD (BUSD), polygon (MATIC), cosmos (ATOM), sandbox (SAND), decentraland (MANA), algorand (ALGO), axie infinity (AXS) i COTI (COTI). Łącznie przeanalizowano aż 67 tokenów i kryptowalut.

Niejasny był charakter prawny etheru. Wszelkie kontrowersje rozwiała dopiero majowa decyzja SEC, która zaakceptowała wnioski i założenie ETF-ów ETH. Oznaczała bowiem, iż kryptowaluta Ethereum to nie papier wartościowy, a towar (inaczej założenie ETF-ów nie miałoby sensu).

SEC mięknie?

Decyzja o zmianie podejścia do cardano, solany i filecoina jest o wiele ważniejsza, niż ktoś nieznający tematu mógłby pomyśleć. Może oznaczać znaczącą zmianę w sposobie postrzegania i regulacji niektórych kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. To szczególnie ważne w kontekście tworzenia kolejnych, potencjalnych ETF-ów.

Uznanie solany za towar (a tak należy chyba interpretować treść nowej wersji pozwu) oznacza, iż droga do powstania ETF-ów SOL istnieje, a do tego nie będzie tak wyboista, jak można było uważać wcześniej.

Zastanawia też szczególny czas, w którym SEC zmienia podejście do kryptowalut. Trwa kampania wyborcza. Donald Trump już oficjalnie zapowiedział, że, o ile tylko wygra wybory, to momentalnie “zwolni” Gary’ego Genslera, szefa SEC.

W kuluarach mówi się, iż Partia Demokratyczna może chcieć dokonać “resetu” w kontaktach z branżą kryptowalut. Czy więc otrzymujemy właśnie pierwsze owoce tej zmiany?

Idź do oryginalnego materiału