SEC: Ethereum 2.0 nie jest papierem wartościowym. Co to oznacza dla altcoinów? Zapytaliśmy eksperta

6 miesięcy temu

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamyka swoje dochodzenie dotyczące Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, jako potencjalnego „niezarejestrowanego papieru wartościowego”. Decyzja ta została potwierdzona przez firmę Consensys (spółkę-matkę m.in. popularnego portfela MetaMask) 19 czerwca.

O to, jak decyzja ta wpłynie na sektor altcoinów, zapytaliśmy CEO giełdy kryptowalut Bitget, Gracy Chen.

Consensys i Ethereum zwyciężają w walce z Genslerem

„Wydział Egzekucji SEC powiadomił nas, iż zamyka swoje dochodzenie w sprawie Ethereum 2.0,” ogłosiła firma Consensys na Twitterze, dodając: „Oznacza to, iż SEC nie wzniesie zarzutów, twierdząc, iż sprzedaż ETH to transakcje papierami wartościowymi.”

Decyzja ta została podjęta po tym, jak spółka-matka portfela MetaMask wysłała list do regulatora 7 czerwca, prosząc o potwierdzenie, czy majowe zatwierdzenia spotowych ETF-ów na kryptowalutę Ethereum, oparte na założeniu, iż ETH jest towarem, oznaczają zamknięcie dochodzenia w tej sprawie.

Pozew był odpowiedzią na zawiadomienie Wells Notice, które Consensys otrzymała od Komisji jakiś czas temu, sugerujące, iż regulator przygotowuje się do podjęcia działań egzekucyjnych przeciwko firmie za usługi świadczone w ramach portfela MetaMask.

Źródło: AppStoreLogo popularnego portfela krypto MetaMask od firmy Consensys

Kryptowaluty alternatywne zyskają w długim okresie

No dobrze, ale jakie konsekwencje dla kryptowalut alternatywnych (altcoinów) ma cała ta sprawa? Jak twierdzi CEO giełdy Bitget Gracy Chen, „spór w tej kwesti trwał od 2018 r. (…) Gdyby SEC stwierdziła, iż Ethereum jest papierem wartościowym, byłoby to sprzeczne z wcześniejszymi wytycznymi, które sugerowały, iż jest on już wystarczająco zdecentralizowany i nie musi być klasyfikowany jako papier wartościowy.”

Dyrektorka prognozuje też kilka zasadniczych skutków takiego rozstrzygnięcia dla sektora altcoinów:

  • Po pierwsze, zakończenie dochodzenia bez niekorzystnego orzeczenia dla Ethereum zapewnia pewien stopień jasności regulacyjnej. Może to zwiększyć zaufanie inwestorów do ETH i innych kryptowalut alternatywnych, ponieważ status Ethereum często stanowi precedens dla pozostałych.
  • Po drugie, prawdopodobnie przyniesie to większą stabilność rynku. Ponieważ Ethereum nie jest klasyfikowane jako papier wartościowy, bezpośrednie ryzyko represji regulacyjnych jest porównywalnie mniejsze. Stabilność ta może przynieść korzyści szerszemu rynkowi altcoinów, zachęcając kapitał do śmielszych inwestycji.”
  • Po trzecie, wynik ten może otworzyć drzwi dla inwestycji instytucjonalnych w altcoiny. Przejście Ethereum na model Proof-of-Stake (PoS) uczyniło go bardziej atrakcyjnym aktywem dla instytucji poszukujących zysków, podobnie jak w przypadku obligacji. To instytucjonalne zainteresowanie może rozszerzyć się na inne altcoiny, zwiększając ich płynność i kapitalizację rynkową.

Podsumowując: to, co dobre dla Ethereum, jest dobre dla kryptowalut alternatywnych jako takich, bez względu na ich rozmiar i realny udział w rynku.

Idź do oryginalnego materiału