Federalne Biuro Śledcze (FBI) USA ostrzegło przed korzystaniem z usług crypto pozbawionych KYC oraz siecią Bitcoin. Z wyjątkiem instytucji zarejestrowanych jako świadczące usługi finansowe. Równolegle do oświadczenia służb SEC poinformował o dochodzeniu wszczętym przeciwko MetaMask. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pod przewodnictwem Gary’ego Genslera oskarżyła platformę nielicencjonowaną działalność brokera-dealera, zaangażowanego w obrót niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, w imieniu klientów.
Stojące za platformą Consensys Josepha Lubina równolegle… Pozwało SEC, za niezgodne z prawem działania. Prawnicy uważają, iż agencja Genslera bezprawnie nadużywa i rozszerza swoje uprawnienia. Wydaje się, iż amerykańskie instytucje 'biorą’ się za branżę szeroko rozumianych crypto-pośredników. Ale branża się broni i ostatecznie o tym, kto ma rację zdecyduje sąd. SEC niedawno otrzymał równolegle pozwy z Crypto Freedom Alliance of Texas i Blockchain Association.
Oto fragment oświadczenia FBI, w którym agencja namawia Amerykanów do unikania firm unikających AML i protokołów IC3. „Osoby korzystające z nielicencjonowanych usług przesyłania pieniędzy w kryptowalutach mogą napotkać zakłócenia finansowe podczas działań organów ścigania, zwłaszcza jeżeli ich kryptowaluta miesza się z funduszami uzyskanymi w nielegalny sposób”. W ocenie FBI w istocie usługi pozbawione KYC i AML są nielegalnymi transakcjami. Regulatorzy roszczą sobie prawa do tego, w jaki sposób obywatle dysponują własnymi pieniędzmi. Oficjalny powód? Korzystanie z usług niezgodnych z przepisami może spowodować utratę dostępu do funduszy… Zwłaszcza, gdy organy ścigania 'wezmą się’ za podobne platformy.
Gary Gensler wytacza ciężkie (znane) działa
Zatem wiemy już, iż SEC oskarżył cyfrowy portfel aktywów kryptograficznych MetaMask o prowadzenie nielicencjonowanej działalności brokerskiej. Tradycyjnie, agencja powołała się na naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych… Ponieważ wciąż uznaje altcoiny za takowe. Broker-dealer to w świetle prawa amerykańskiego podmiot finansowy, który zajmuje się obrotem różnego rodzaju papierami wartościowymi w imieniu klientów, lub swoim. Między innymi wykonuje zlecenia w imieniu klientów oraz lub w jakikolwiek sposób handluje również na własny rachunek. W ocenie Consensys, wspierającej blockchain Ethereum, SEC przekracza uprawnienia. Startup ocenił, iż Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dąży do uregulowania Ethereum jako papieru wartościowego.
Choć ETH nie ma żadnych atrybutów papieru wartościowego oraz nie podlega jurysdykcji SEC. Argumentem regulatorów może być jednak ICO Ethereum oraz przejście kryptowaluty na Proof of Stake. Consensys ujawnił, iż 10 kwietnia otrzymał tzw. zawiadomienie Wells zwykle poprzedające dalsze działania regulacyjne. Firma złożyła wniosek do federalnego sądu, prosząc o rozstrzygnięcie, czy ETH jest papierem wartościowym. Wciąż amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC), nazywa ETH towarem. Uznanie Ethereum za papier wartościowy mogłoby spowodować znaczne szkody w dziesiątkach biznesów związanych z technologią blockchain i być może wiązałoby się z zamknięciem kontraktów Ethereum futures na giełdzie towarowej, o ile CFTC zgodziłaby się z SEC.
Odpierające zarzuty agencji Genslera, Consensys poinformowało, iż SEC chce bezprawnego przejęcia władzy nad całym Ethereum. Oskarżyła SEC i pięciu jego wysokich komisarzy. Consensys opiera się na słynnym przemówieniu dyrektora SEC, Billa Hinmana z 2018 roku, który zasugerował, iż Ethereum jest towarem oraz stanowisku wspomnianej CFTC. Potencjalna przegrana z SEC prawdopodobnie nie pozostałaby bez wpływu na MetaMask. Consensys poinformowało, ze skutkowałoby to katastrofą w całej firmie. Pozew Consensys został złożony w Sądzie Rejonowym dla Północnego Dystryktu Teksas. SEC proadzi jednocześnie sprawy wymierzone m.in. w Binance, Kraken i ostatnio Uniswp Labs, w ścisłej współpracy z Departamentem Sprawiedliwości USA. Regulatorzy od dawna krytykują rynek kryptowalut.