Do końca roku pozostał jeszcze cały kwartał, a amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) już teraz może poszczycić się nowym rekordem. Chodzi bowiem o ilość środków, jakie udało się wyegzekwować tej instytucji od podmiotów z rynku kryptowalut.
- SEC w 2024 roku nałożyła 4,7 miliarda dolarów kar na kryptowalutowe firmy. Wynik ten przekłada się na wzrost o ponad 3000% w porównaniu z poprzednim rokiem,
- Lwia część z sumy tej kwoty przypada na środki wynikające z ugody zawartej z firmą Terraform Labs. Mowa tutaj o sumie aż 4,47 miliarda dolarów.
SEC w dalszym ciągu trzęsie rynkiem kryptowalut
O tym, czy dowodzona przez Gary’ego Genslera instytucja jest w ogóle odpowiednim organem egzekwującym działania na rynku kryptowalut, wielokrotnie dyskutowano w środowisku prawniczym i do dziś wiele osób, w tym niektórzy senatorowie, uważa iż absolutnie to nie SEC powinna regulować ten sektor.
Fakty są jednak takie, iż od ponad 5 lat Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nieprzerwanie prowadzi działania wymierzone w tę branżę, co wielokrotnie spotkało się z licznymi kontrowersjami.
Z najnowszego raportu od Social Capital Markets dowiadujemy się, iż w 2024 roku padł nowy rekord pod względem łącznej wysokości nałożonych kar na firmy z tej branży.
Jest to bowiem suma aż 4,7 miliarda dolarów, co przebija poprzedni rok o aż 3000%! Chociaż to w zeszłym roku regulator prowadził najbardziej agresywną politykę pozywając między innymi giełdy Binance, Kraken, Coinbase czy Bittrex, to i w obecnym komisarze nie próżnowali.
Raport mówi o 11 działaniach egzekucyjnych podjętych w 2024 roku. W zeszłym roku było to aż 19 spraw, w wyniku których dotychczas udało się wyegzekwować 150,3 miliona dolarów.
Wynik z tego roku, czyli 4,7 miliarda dolarów, to zasługa głośnej ugody z południowokoreańską firmą Terraform Labs, w ramach której twórcy Terry muszą zapłacić 4,47 miliarda dolarów (co przekłada się na drugą największą karę w historii tej branży).
Autorzy raportu wskazują, iż obecna strategia SEC skupia się na sprawach o największym znaczeniu pod względem wpływu na rynek kryptowalut.
Trend ten wskazuje na strategiczną zmianę SEC w kierunku nakładania mniejszej liczby, ale większych kar pieniężnych, przy jednoczesnym skupieniu się na podejmowaniu skutecznych działań egzekucyjnych, które będą stanowić precedensy dla całej branży
– napisano.
Warto przypomnieć, że w 2019 roku SEC nałożyła karę w wysokości 1,24 miliarda dolarów na komunikator Telegram. Chodzi o emisję powiązanego z nim tokena Toncoin.
Od tamtego momentu średnia wartość nakładanych grzywien wzrosła o blisko 2000% z roku do roku, a w 2019 roku wynosiła do 70 milionów dolarów.