SEC oskarżone o przekroczenie uprawnień w zakresie regulowania kryptowalut!

10 miesięcy temu

Amerykańska firma kryptowalutowa Lejilex wraz z organizacją Crypto Freedom Alliance of Texas (CFAT), wystąpiły sądownie przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Powodowie twierdzą, iż SEC przekroczyła granice swojej jurysdykcji regulacyjnej, przejmując kontrolę nad przestrzenią aktywów cyfrowych bez wyraźnego upoważnienia legislacyjnego.

SEC w ogniu krytyki

Pozew, złożony w amerykańskim sądzie okręgowym w Fort Worth, stanowi poważne zagrożenie dla regulacji SEC w zakresie kryptowalut.

Lejilex, który planuje utworzyć platformę kryptowalutową o nazwie Legit.Exchange, oraz CFAT, grupa wspierająca tworzenie polityki dotyczącej aktywów cyfrowych w Teksasie, skrytykowały SEC i jej działania dotyczące branży kryptowalut. W złożonej skardze podkreślono brak wyraźnego kierunku ustawowego, dającego Komisji władzę, którą przyjęła do sprawowania nad aktywami cyfrowymi.

W branży kryptowalut szykuje się więc prawdziwy precedens. Pozew zwraca bowiem uwagę na konflikty między rozwijającą się branżą kryptowalut a organami regulacyjnymi. W opinii powodów, stanowisko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd stanowi duże utrudnienie dla funkcjonowania na rynku takich podmiotów jak Lejilex. Efekt? Cała branża nie może się rozwijać i inwestować w nowe technologie.

Skarga złożona przez Lejilex i CFAT wskazuje również na fakt, iż zamiast wydawać jasne i proaktywne wytyczne co do sposobu działania, SEC od razu stosuje działania egzekucyjne. Powodowie twierdzą, iż ta niejednoznaczność nie tylko utrudnia rozwój biznesu, ale także zagraża pozycji Stanów Zjednoczonych jako innowatora w sektorze aktywów cyfrowych.

Według powodów, rozszerzająca się interpretacja zakresu regulacyjnego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w szczególności traktowanie aktywów cyfrowych jako „kontraktów inwestycyjnych”, jest zbyt szeroka i nie posiada solidnej podstawy prawnej. Dlatego też oba podmioty domagają się zadośćuczynienia sądowego w celu orzeczenia, iż transakcje dotyczące aktywów cyfrowych na stronach internetowych, takich jak Legit.Exchange, nie będą reprezentować obrotu papierami wartościowymi.

Czy to przełom na rynku krypto?

Obserwatorzy rynku twierdzą, iż wynik planowanego procesu może mieć daleko idące konsekwencje dla regulacji aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych. Korzystne orzeczenie dla Lejilex i CFAT może skłonić SEC do ponownej oceny podejścia regulacyjnego, potencjalnie prowadząc do bardziej opartych na współpracy i jasno określonych ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. Z drugiej strony decyzja sądu podtrzymująca uprawnienia SEC mogłaby potwierdzić regulacyjne status quo, wzmacniając zdolność komisji do nadzorowania rynku aktywów cyfrowych.

Idź do oryginalnego materiału