SEC pochwaliła się osiągnięciami. Załatwili wyroki na 5 miliardów dolarów!

1 rok temu

W 2023 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych wykazała się niebywałą aktywnością. Jej działania wywołały falę reakcji zarówno wśród inwestujących w kryptowaluty, jak i przedsiębiorców.

Gensler kontra kryptowaluty

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, poinformował, iż organ ten podjął 780 działań egzekucyjnych. Rezultatem tych działań były wyroki i nakazy na kwotę aż 5 miliardów dolarów. Nie jest to mała suma, biorąc pod uwagę rosnącą rolę SEC w nadzorze finansowym.

Działania SEC miały różnorodny charakter. Oprócz sankcji, komisja aktywnie dąży do ochrony inwestorów. Gensler podkreślił, iż aż 930 milionów dolarów zostało zwróconych poszkodowanym. To silny sygnał dla rynku o zaangażowaniu SEC w ochronę praw inwestorów.

Gensler rzecz jasna nie szczędził słów krytyki pod adresem rynku kryptowalut. Uznał go za „wysoce niezgodny z przepisami” i postulował, aby większość kryptoaktywów była traktowana jako papiery wartościowe. Porównując obecny rynek krypto do sytuacji w latach 20. XX wieku, zwrócił uwagę na potrzebę silniejszej regulacji. Zdaniem przewodniczącego, brak odpowiednich przepisów prowadzi do oszustw i bankructw w sektorze krypto.

Oprócz zwrócenia uwagi na osiągnięcia SEC, Gensler podkreślił, iż praca agencji ma wpływ na szerzej rozumianą gospodarkę. Jego zdaniem działania regulacyjne chronią inwestorów, utrzymują uczciwe, uporządkowane i efektywne rynki oraz ułatwiają gromadzenie kapitału. Dlatego też działania i orzeczenia SEC w zakresie egzekwowania prawa stanowią najważniejszy aspekt jej roli w zarządzaniu gospodarczym.

Zobacz także: Bitcoin dominuje, ale czy altcoiny są gotowe do odlotu? Analityk odpowiada!

Ruchy w kierunku przejrzystości

Mimo krytycznego podejścia Genslera, społeczność krypto domaga się większej przejrzystości w regulacjach. Wielu inwestorów i przedsiębiorców uważa, iż obecne przepisy są niejasne i zbyt restrykcyjne. Ponadto, od grudnia 2021 roku firmy musiały zapłacić kary przekraczające 1,5 miliarda dolarów.

Czy w nadchodzących miesiącach zobaczymy bardziej przyjazne dla kryptowalut regulacje? Czas pokaże. Jedno jest pewne. Debata na temat przyszłości krypto w USA będzie trwać mimo wszystko.

Może Cię również zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału