SEC pozywa bank Silvergate. Zarzuty są przytłaczające!

2 dni temu

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew o oszustwa papierami wartościowymi przeciwko Silvergate Capital Corporation. To kalifornijski bank ściśle powiązany z upadłą giełdą kryptowalut FTX. Pozew oskarża Silvergate i kilku jego byłych dyrektorów o wprowadzanie inwestorów w błąd i niewłaściwe przestrzeganie przepisów przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy.

SEC składa pozew przeciwko bankowi Silvergate

Silvergate Bank, jeden z nielicznych tradycyjnych banków, który wcześnie wszedł w branżę cyfrowych aktywów, znalazł się głęboko uwikłany w zawirowania sektora kryptowalut podczas zapaści w latach 2022 i 2023. Zyskał znaczącą pozycję, oferując jeden z niewielu systemów płatności umożliwiających inwestorom i firmom przekształcanie depozytów w dolarach amerykańskich na aktywa cyfrowe. Upadek FTX, który miał znaczący udział w rynku giełd kryptowalut, poważnie wpłynął na działalność Silvergate.

Today we charged Silvergate Capital Corp, its former CEO Alan Lane, and former CRO Kathleen Fraher with misleading investors about the strength of the BSA/AML compliance program and the monitoring of crypto customers, including FTX. https://t.co/r7s8lVKJjR pic.twitter.com/Z3UR42swbb

— U.S. Securities and Exchange Commission (@SECGov) July 1, 2024

SEC oskarża Silvergate o brak wykrycia niemal 9 miliardów dolarów podejrzanych transferów między FTX a powiązanymi z nią podmiotami. Te miały doprowadzić inwestorów do ogromnych strat. Dyrektor ds. egzekwowania przepisów SEC, Gurbir Grewal, stwierdził, iż firma i jej dyrektorzy świadomie wprowadzali inwestorów w błąd. Miało to miejsce po upadku FTX; od listopada 2022 roku do stycznia 2023 roku. Wśród oskarżonych znaleźli się były prezes Alan Lane, była dyrektor ds. ryzyka Kathleen Fraher oraz były dyrektor finansowy Antonio Martino.

Zapłacimy, ale jesteśmy niewinni

W ramach ugody z SEC, Silvergate zgodził się zapłacić 50 milionów dolarów kary cywilnej. Nie przyznając się jednak do winy ani nie zaprzeczając zarzutom. Lane i Fraher z kolei przystali na zapłatę odpowiednio milion dolarów i 250 tysięcy dolarów. Ugody te podlegają jeszcze zatwierdzeniu przez sąd. Martino, który nie zgodził się na ugodę, w oświadczeniu przekazanym przez jego prawników, określił zarzuty SEC jako bezpodstawne. Zapowiedział też obronę swojego dobrego imienia w sądzie.

W marcu 2023 roku Silvergate rozpoczął proces likwidacji po tym, jak kilka firm związanych z kryptowalutami ogłosiło zamiar zerwania współpracy. Wszystko przez wcześniejsze powiązania z FTX. Upadek giełdy, która ogłosiła bankructwo w listopadzie 2022 roku, doprowadził do postawienia zarzutów karnych kilku jej dyrektorom. W tym byłemu prezesowi Samowi Bankman-Friedowi, który w tej chwili odbywa karę 25 lat więzienia.

Pozew SEC nastąpił niedługo po tym, jak sędzia zatwierdził pozew użytkowników FTX przeciwko Silvergate. Ci jednak konsekwentnie zaprzeczają jakimkolwiek zarzutom.

Idź do oryginalnego materiału