Sektor zbrojeniowy na giełdzie. Pobierz bezpłatny ebook

5 godzin temu

Wojna na Ukrainie trwa już przeszło trzy lata, a obietnice szybkiego zakończenia konfliktu złożone w trakcie kampanii prezydenckiej przez Donalda Trumpa – jak do tej pory – pozostają bez pokrycia. W obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego, Europa intensyfikuje wysiłki mające na celu zwiększenie własnych zdolności obronnych. Wyłączenie wydatków na obronność z reguł fiskalnych Unii Europejskiej to jeden z filarów planu, który według Komisji Europejskiej może zmobilizować na inwestycje w bezpieczeństwo kwotę rzędu 800 mld euro. O potencjalnych beneficjentach nowego programu, a także najciekawszych spółkach sektora zbrojeniowego w bezpłatnym ebooku piszą analitycy XTB.

Konflikt na Ukrainie rozpoczął się ponad 3 lata temu, rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, a dodatkowo zaognia się również sytuacja na linii USA-Chiny. Sytuacja na świecie sprawia, iż wiele państw musi bardziej skupić się na swojej obronności i zwiększyć wydatki w tym obszarze. (…) zbrojenia – nie tylko w Europie – postępują pełną parą i można zadać słuszne pytanie o to, które spółki giełdowe na tym skorzystają. Szczególnie duże wydatki planowane są przez rządy państw europejskich, więc skupimy się głównie na spółkach ze Starego Kontynentu – ale nie tylko. Choć to Stany Zjednoczone mają prawdopodobnie najbardziej rozbudowany przemysł obronny na świecie, duża liczba znaczących firm, które mogą skorzystać na bieżącym trendzie, znajduje się w Europie.

Które spółki najmocniej zyskają na zbrojeniach?

Rosnące europejskie budżety obronne nie tylko zabezpieczają przyszłość milionów mieszkańców całego kontynentu, ale oznaczają również interesujące perspektywy dla inwestorów. Według ostatnich danych, globalne wydatki na zbrojenia w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosły niemal dwukrotnie osiągając wartość około 2,3 biliona dolarów. Szczególnie mocno korzystają na tej tendencji firmy zbrojeniowe z Europy – wśród 100 największych spółek sektora obronnego świata aż 20 pochodzi ze Starego Kontynentu.

Odbierz bezpłatny ebook i dowiedz się:

  • Jak geopolityka wpływa na rozwój przemysłu zbrojeniowego?
  • Co wpływa na kursy akcji spółek zbrojeniowych?
  • Jakie trendy inwestycyjne będą kształtować sektor zbrojeniowy w najbliższym czasie?
POBIERZ EBOOK

Firmy takie jak niemiecki Rheinmetall czy brytyjski gigant BAE Systems zanotowały imponujące wzrosty przychodów w ostatnich latach. Ten pierwszy to lider na niemieckim rynku, który wykorzystuje obecną koniunkturę, rozbudowując swoje moce produkcyjne w Europie i planując ekspansję na rynki amerykańskie czy wschodnioeuropejskie. Z kolei brytyjskie BAE Systems, to największy europejski producent uzbrojenia, który umacnia swoją pozycję poprzez rozwój innowacyjnych technologii wojskowych, takich jak myśliwce Eurofighter Typhoon, drony bojowe czy zaawansowane systemy elektroniczne.

Wykorzystaj potencjał sektora zbrojeniowego – bez prowizji w XTB

Sektor obronny stał się jednym z najgorętszych tematów inwestycyjnych ostatnich lat i wiele wskazuje na to, iż pozostanie w centrum uwagi jeszcze długo. Według danych NATO, większość członków paktu do końca 2025 roku osiągnie lub przekroczy cel 2% PKB na obronność, znacząco zwiększając budżety przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego. Oczywistym beneficjentem tych wydatków będą spółki sektora zbrojeniowego, o których piszą analitycy XTB w swoim najnowszym, bezpłatnym ebooku.

Inwestorzy zainteresowani sektorem zbrojeniowym mają do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, które mogą realizować bezpośrednio w aplikacji XTB. Dzięki niej otrzymują dostęp do ponad 5300 akcji oraz ETF-ów, w tym funduszy sektorowych, takich jak ASWC.DE czy DFEN.DE, umożliwiających ekspozycję na europejskie i amerykańskie spółki sektora zbrojeniowego. Dzięki aplikacji XTB inwestorzy mogą kupować akcje i ETF-y bez prowizji* aż do kwoty miesięcznego obrotu w wysokości 100 000 EUR.

POBIERZ EBOOK

*0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min.10 EUR). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Idź do oryginalnego materiału