Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w obronność.
Za ustawą z poprawkami opowiedziało się wszystkich 83 głosujących senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Senatorowie przyjęli kilka poprawek; jedna z nich zakłada, iż przepisów ustawy nie stosuje się do nieruchomości stanowiących rodzinne ogrody działkowe.
Odrzucona została natomiast poprawka PiS; chodziło w niej o to, by decyzja o nabywaniu i przekazywaniu sprzętu na rzecz państw trzecich byłaby podejmowana przez Radę Ministrów, a nie jednostki organizacyjne MON.
Prostsze procedury
Specustawa ma uprościć procedury przygotowania i realizacji kluczowych inwestycji w obronność. Przepisy mają usprawnić m.in. budowę wzdłuż wschodniej granicy instalacji w ramach „Tarczy Wschód” budowę nowych jednostek wojskowych, magazynów czy poligonów, jak również inwestycje w rozbudowę przemysłu zbrojeniowego.
Ustawa zakłada podział inwestycji na inwestycje kluczowe, takie jak np. Tarcza Wschód oraz produkcja amunicji oraz inwestycje strategiczne. Zmiany dotyczą m.in. wydawania zgody środowiskowej, realizacji inwestycji na gruntach państwowych i oparciu ich o lokalne przedsiębiorstwa. Regulacja przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości za odszkodowaniem oraz tworzenia stref ochronnych terenów zamkniętych. Ponadto zwalnia zakupy bezzałogowych statków powietrznych i środków ich zwalczania z obowiązku stosowania Prawa zamówień publicznych. Warunkiem jest zgoda szefa MON i przetestowanie dronów przez wojsko.
Specustawa zakłada wydawanie jednej zespolonej decyzji administracyjnej o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji. Decyzję o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa (DRSI) będzie wydawał wojewoda w terminie do 90 dni od dnia złożenia wniosku przez inwestora.
Wykaz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa, w tym inwestycji realizowanych w ramach programu Tarcza Wschód oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb bezpieczeństwa publicznego będzie określał minister obrony narodowej.
Zawiadomienie o realizacji kluczowej inwestycji inwestor będzie składać do wojewody i wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, a w przypadku inwestycji na terenach leśnych również do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
Jeśli regionalny dyrektor ochrony środowiska stwierdzi, iż realizacja kluczowej inwestycji może negatywnie oddziaływać m.in. na obszar Natura 2000, wówczas ma on określić w postanowieniu, przy współpracy z inwestorem, działania minimalizujące lub rozwiązania alternatywne. jeżeli nie będzie to możliwe, ma określić zakres, miejsce, termin i sposób wykonania kompensacji przyrodniczej.
Ustawa określa też zasady nabywania nieruchomości na potrzeby inwestycji i ustalania odszkodowania za nieruchomości.
PAP / Biznes Alert