Senat przyjął bez poprawek ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat, która zakłada, iż objęte zostaną nim z urzędu wszystkie osoby, które ukończyły ten wiek. Za ustawą głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia zawiera regulacje, które mają na celu unormowanie prawne wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznawania im świadczenia honorowego, finansowanego przez budżet państwa.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją (od 1972 roku) – przyznają świadczenie w drodze wyjątku osobom, które ukończyły 100 lat życia. Ustawa usankcjonowała prawnie tę tradycję.
Ustawa zakłada zamrożeniu wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na dzień 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. – 6 246,13 zł brutto), i wprowadzenie zasady, iż świadczenie to będzie waloryzowane corocznie 1 marca na zasadach analogicznych do tych, jakie mają miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Źródło: ISBnews