Senat przyjął z poprawkami nowelizację o odpadach dot. zwiększenia finansowania BDO

3 tygodni temu

Warszawa, 04.12.2024 (ISBnews) – Senat przyjął z poprawkami ustawę o odpadach, która m.in. zwiększa środki na finansowanie bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w latach 2025-2027. Poprawki miały charakter techniczno-legislacyjny i korygowały błędne odesłanie.

Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami głosowało 93 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zakłada, iż w latach 2025-2027 zwiększone zostaną środki na finansowanie bazy danych o odpadach i odpadach opakowaniowych (BDO). W tym też okresie wpływy do budżetu państwa (64,35%) z tytułu opłat rejestrowych i rocznych będą stanowiły bezpośredni przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)i dofinansowanie BDO. Jednocześnie nowelizacja zakłada umożliwienie finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych.

Jednym z celów nowelizacji jest przesunięcie uruchomienia tzw. Modułu Potwierdzeń w BDO dla poziomów zagospodarowania odpadów opakowaniowych czy produktów (oleje, opony), zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, moduł ten miał zostać uruchomiony od 2025 r. Jednak ze względu na planowane na poziomie unijnym zmiany w systemie ROP i prawdopodobne wejście w życie tych przepisów od 2025 r., iż uruchomienie Modułu Potwierdzeń nastąpi:

– dla dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów opakowaniowych – uruchomienie od 2026 roku;

– dla zaświadczeń dla odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów ze zużytych baterii i akumulatorów, a także dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów z takich produktów, jak oleje i opony – uruchomienie od 2027 roku.

Nowelizacja rozszerzyła także listę organów z dostępem do BDO o Krajową Administrację Skarbową (w celu ulepszenia jej działania w zakresie kontroli podmiotów i wykrywania potencjalnych przestępstw skarbowych związanych z gospodarką odpadami) oraz Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy (ze względu na realizację projektu i agregowanie danych z BDO na potrzeby i zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska).

Ponadto skrócono okres przechowywania danych osobowych ze 100 lat do 10 lat, w przypadku dokumentów innych niż dokumenty ewidencji odpadów.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo od 1 stycznia 2025 roku.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału