Podczas przesłuchania w Senacie Stanów Zjednoczonych senator Elizabeth Warren wyraziła obawy dotyczące wykorzystania kryptowalut w chińskim handlu fentanylem, mocnym środkiem przeciwbólowym który jednocześnie jest bardzo groźnym narkotykiem i wezwała do podjęcia środków legislacyjnych w celu przerwania tej nielegalnej działalności.
Elizabeth Warren uderza w kryptowaluty. Pretekstem narkotyki
Przesłuchanie w Senacie USA odbyło się w ramach posiedzenia Komitetu ds Bankowości, Mieszkań i Spraw Miejskich. W centrum problemu jest fakt, iż wiele chińskich firm zaangażowanych w wysyłkę prekursorów fentanylu akceptuje kryptowaluty, głównie Bitcoin, jako środek płatniczy. Badania przeprowadzone przez Elliptic, firmę specjalizującą się w analizie blockchain, dostarczyły dowodów na istnienie ponad 90 firm z Państwa Środka zaangażowanych w tę praktykę.
Elizabeth Rosenberg, asystentka sekretarza Departamentu Skarbu USA ds. finansowania terroryzmu i przestępstw finansowych, zeznawała podczas przesłuchania i wyjaśniła, dlaczego płatności kryptowalutowe są atrakcyjne dla tych nielegalnych operacji. Podkreśliła anonimowość zapewnianą przez aktywa cyfrowe, która pozwala odbiorcom płatności pozostać w cieniu i unikać ponoszenia odpowiedzialności przed organami międzynarodowymi. Ta cecha utrudnia władzom śledzenie i śledzenie transakcji, umożliwiając kontynuowanie nielegalnych działań, takich jak handel fentanylem.
Pełne nagranie z posiedzenia komisji Senatu możecie obejrzeć tutaj:
Znaczenie handlu fentanylem polega na jego niszczycielskim wpływie na zdrowie publiczne w Stanach Zjednoczonych. Fentanyl, syntetyczny opioid, stał się główną przyczyną przedawkowań wśród osób w wieku 18-45 lat w USA. Znaczny % chemikaliów i innych półproduktów używanych do produkcji fentanylu pochodzi z Chin i przekracza wiele granic, zanim dotrze do użytkowników docelowych w Stanach Zjednoczonych. Drug Enforcement Administration (DEA) sklasyfikowała fentanyl jako 100 razy silniejszy niż morfina, co czyni go niezwykle niebezpieczną substancją.
Aby rozwiązać tę kwestię, senator Warren zaproponowała ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dzięki zasobów cyfrowych, która ma na celu zapobieganie ułatwianiu prania pieniędzy i nielegalnej działalności przez płatności kryptograficzne. Ponowne wprowadzenie tej ustawy w Kongresie miałoby na celu wzmocnienie przepisów i nadzoru nad transakcjami kryptowalutowymi, potencjalnie ograniczając ich wykorzystanie w finansowaniu handlu fentanylem.
Zajmując się rolą kryptowalut w handlu fentanylem, wysiłki senator Warren mają na celu zakłócenie mechanizmów finansowych wspierających ten niebezpieczny i nielegalny przemysł, ostatecznie działając na rzecz zmniejszenia szkód spowodowanych przedawkowaniem fentanylu w Stanach Zjednoczonych.
Tyle z oficjalnej retoryki. Nieoficjalnie jest tajemnicą poliszynela, iż Elizabeth Warren nie jest fanką kryptowalut i nie jest to jej pierwsze publiczne wystąpienie wymierzone w aktywa cyfrowe.