Seniorzy oddają mieszkania w zamian za dożywotnią rentę. Ile na tym zyskują? Stawki zaskakują

1 tydzień temu
Czym jest odwrócona hipoteka? W uproszczeniu polega ona na odstąpieniu mieszkania w zamian za dożywotnią comiesięczną rentę. Choć rozwiązanie to zyskuje w Polsce pewną popularność, to nie pozostało powszechnie znane. Wyjaśniamy, kto ma prawo z niego skorzystać i ile możemy na nim zyskać.
Sytuacja seniorów w Polsce nie jest łatwa, o czym wiadomo nie od dzisiaj. Odwrócona hipoteka ma być sposobem na wsparcie domowego budżetu w trudnych sytuacjach. To swoista alternatywa dla sprzedaży lub zamiany mieszkania. Czy jednak faktycznie jest opłacalna? Co dzięki niej zyskujemy, a co tracimy?

REKLAMA







Zobacz wideo
Marek Wielgo: Wierzę w rozwój TBS-ów i SIM-ów, ale potrzebują one wsparcia



Odwrócona hipoteka: od jakiego wieku można z niej skorzystać? Te warunki są brane pod uwagę
Odwrócona hipoteka polega na przeniesieniu prawa do nieruchomości na spółkę, która w zamian zobowiązuje się do wypłacania dotychczasowemu właścicielowi dożywotniego świadczenia pieniężnego, czyli renty. Jak podkreśla Business Insider, osoba chcąca skorzystać z takiego rozwiązania musi być właścicielem lub współwłaścicielem danej nieruchomości. Co ważne, osiągnięcie określonego wieku nie jest warunkiem koniecznym, choć z założenia odwrócona hipoteka jest kierowana przede wszystkim do seniorów i to właśnie oni najczęściej decydują się na taki krok. Potwierdzają to dane opublikowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, na które powołuje się portal bankier.pl. Średni wiek osób pobierających omawiane świadczenie w 2023 roku wyniósł 76,6 lat. jeżeli zaś chodzi o metraż przekazywanych nieruchomości, to jest to średnio 51,7 metra kwadratowego. Obie te wartości utrzymują się na podobnym poziomie od 2017 roku. Wzrosła natomiast średnia wartość nieruchomości. Na koniec 2022 roku było to 390,6 tysięcy złotych, a na koniec 2023 roku już 411,6 tysięcy złotych.
Co ważne, osoba korzystająca z odwróconej hipoteki ma zapewnione prawo do mieszkania w danym lokalu do końca życia, ale przestaje być jego właścicielem. Oznacza to, iż nieruchomość nie wlicza się do jej majątku. Co zatem zyskujemy? Średnie stawki renty mogą niektórych zaskoczyć.


Ile za odwrócona hipotekę? Dane na temat dożywotniej renty nie są zbyt imponujące
Według informacji udostępnionych przez bankier.pl w zeszłym roku w ramach odwróconej hipoteki wypłacono łącznie 4,8 milionów złotych renty, a od początku prowadzenia tego rodzaju działalności w Polsce fundusze wypłaciły swoim klientom 34,3 miliony złotych. Nie brzmi to najgorzej, ale gdy spojrzymy na dane dotyczące wypłat na osobę, to okazuje się, iż seniorzy w 2023 roku dostawali średnio 1033 złote miesięcznie. Ostateczna kwota może być różna i w dużej mierze zależy od wszystkich wymienionych powyżej czynników, a konkretnie od wieku oraz płci świadczeniobiorcy, powierzchni mieszkania i jego wartości w momencie zawierania umowy. W większości przypadków renta podlega też waloryzacji o wskaźnik inflacji konsumenckiej.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału