Chiński producent sprzętu półprzewodnikowego powiązany z Huawei “po cichu” opracowuje szeroką gamę maszyn, które mają zastąpić ofertę ASML i innych zagranicznych rywali, aby pomóc Chinom usunąć “wąskie gardło” łańcucha dostaw ujawnione przez amerykańskie sankcje.
Shenzhen SiCarrier Technologies, wspierana przez rząd miasta Shenzhen, opracowuje sprzęt do produkcji chipów, biorąc maszyny takich firm jak ASML, Applied Materials i Lam Research jako swój punkt odniesienia. Maszyny, nad którymi pracuje spółka, obejmują m.in. litografię, pomiary, trawienie i osadzanie warstw atomowych – wszystkie dziedziny, które są w tej chwili zdominowane przez firmy z Holandii, USA i Japonii. SiCarrier ściśle współpracuje z rosnącym zespołem specjalistów Huawei w zakresie produkcji chipów i sprzętu do produkcji chipów.
SiCarrier twierdzi, iż zbudował krytyczne maszyny litograficzne, które mogą produkować 28-nanometrowe chipy lub mniej zaawansowane chipy, segment w tej chwili zdominowany przez ASML, Nikon i Canon, podały źródła poinformowane o sprawie. Dodały one jednak, iż przez cały czas trudno jest zweryfikować, czy firma będzie w stanie sprawnie skomercjalizować takie maszyny.
Chipy w zakresie 28 nm są postrzegane jako dojrzała technologia, znacznie mniej zaawansowana niż chipy budowane w procesach 5 nm lub 4 nm, które w tej chwili są w stanie produkować tylko TSMC, Samsung i Intel. Ale to te “starsze” chipy są wykorzystywane w najszerszym zakresie zastosowań (ponad 80% rynku), w tym w mikrokontrolerach samochodowych i zaawansowanej robotyce.
„Chińczycy z SiCarrier rozpoczęli wiele projektów na wielu różnych etapach procesu produkcji chipów, dążąc do zbudowania wszystkich typów maszyn. Bardzo ściśle współpracują z Huawei…
Niektóre projekty obejmują setki pracowników, podczas gdy inne obejmują tysiące inżynierów”
– powiedział agencji Nikkei Asia jeden z dyrektorów firmy produkującej chipy, a znający sprawę.
Inne źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało, iż SiCarrier w ostatnich latach agresywnie zatrudniała doświadczonych inżynierów z innych krajów, zwłaszcza po tym, jak zaostrzone kontrole eksportu w USA doprowadziły wielu amerykańskich producentów narzędzi chipowych w Chinach do zmniejszenia zatrudnienia. „Jest to młoda firma, ale udało jej się zatrudnić i stworzyć duży zespół z doświadczonymi talentami z branży” – powiedziało źródło pracujące dla chińskiego producenta narzędzi chipowych.
W niedawnym poście na WeChat SiCarrier poinformował, iż podczas targów branżowych SEMICON China wprowadzi na rynek szeroką gamę maszyn do produkcji chipów, w tym nowe narzędzie do osadzania warstw atomowych (ALD) o nazwie Alishan.
Huawei przeznaczył znaczne zasoby na rozwój sprzętu do produkcji chipów, aktywnie rekrutując najlepszych inżynierów z doświadczeniem w pracy w firmach-liderach produkcji mikroprocesorów, takich jak TSMC i Intel, oraz głównych światowych producentów sprzętu, w tym ASML, Applied Materials, Lam Research, KLA, Tokyo Electron i Screen. Chiński gigant technologiczny buduje ogromny kompleks badawczo-rozwojowy dla maszyn do produkcji chipów w Szanghaju. Przedstawiciele branży powiedzieli Nikkei Asia, iż Huawei ściśle współpracuje z SiCarrier w celu wspólnego poszerzania wiedzy w zakresie inżynierii aplikacji i identyfikowania kluczowych wyzwań produkcyjnych podczas wdrażania procesów produkcji chipów.
Założona w sierpniu 2021 r. firma SiCarrier informuje w materiałach prasowych, iż jej głównym udziałowcem jest Shenzhen Major Investment Group, rządowy instrument inwestycyjny w Shenzhen. Shenzhen Major Investment Group jest również głównym sponsorem producentów chipów powiązanych z Huawei, w tym PengXinWei Integrated Circuit Manufacturing Co i SwaySure Technology, podał wcześniej Nikkei Asia.
Prawdopodobnie to właśnie ostatnie sygnały płynące od duetu SiCarrier/Huawei były jednym z istotnych powodów rezygnacji rządu USA z zablokowania eksportu chipów Nvidia do Chin. Brak dostępu do okreslonych technologii wyłącznie przyspiesza poszukiwanie i znajdowanie przez Chińczyków rozwiązań własnych, zupełnie niezależnych od technologii zagranicznych.
Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com