„Sie pomaga” na kolei, czyli PKP gra z WOŚP

1 tydzień temu

Ogólnopolska ściepa narodowa ma już 33 odsłonę. 26 stycznia br. odbędzie się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbiera fundusze dla dziecięcej onkologii (to piąta zbiórka na ten cel), orkiestra zagra dla 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 17 hospicjów, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej, 18 szpitalnych oddziałów dziecięcych i 4 zakładów patomorfologii. Grupa PKP włączyła się do działań w ramach realizowanej z sukcesami od jesieni przez PKP akcji „Kolej dobrych serc”, która ruszyła we wrześniu ubiegłego roku po powodzi.

Doroczne raporty i podsumowania ogłaszane przez WOŚP po zakończeniu każdorazowej akcji pokazują, iż adekwatnie zaplecze sprzętowe polskiej służby zdrowia bez wsparcia w postaci zakupionych przez Orkiestrę urządzeń przedstawia się nader skromnie (wystarczy spojrzeć na dane Fundacji, która do tej pory zakupiła ponad 72 tysiące urządzeń). Nie sposób przecenić wartość działań WOŚP-u. Akcja bije rekordy, trudno przewidzieć górną granicę – ciągle przekraczaną – zbiórki. Wszyscy liczymy, iż i w tym roku uda się sięgnąć szczytu, szczególnie, iż choroby nowotworowe to druga po wypadkach przyczyna śmierci dzieci w naszym kraju. Nie dziwi zatem, iż do grania z Orkiestrą zgłasza się coraz więcej firm, w tym PKP właśnie.

A plany zakupowe są ambitne, Fundacja planuje nabyć np. zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe, egzoskopy neurochirurgiczne, rządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, aparaty do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe, skanery do preparatów histopatologicznych, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe

26 stycznia z dwóch krańców Polski ruszą specjalne pociągi (oznakowane logo WOŚP), „zbierające” po drodze chętnych z całego prawie kraju, którzy do Warszawy (stacja Warszawa Stadion) zjadą o 19.30, tak by mogli na terenie miasteczka WOŚP obejrzeć „Światełko do nieba”, czyli zakończenie całej akcji. I tak pociąg z Zakopanego (odjazd o 10.36) pojedzie przez Kraków Główny, Kielce Główne, Radom Główny, Warszawę Wschodnią, zaś ten ruszający z Helu (odjazd 10.11) będzie miał trasę przez Gdynię Główną, Sopot, Gdańsk Główny, Bydgoszcz Główną, Toruń Główny, Poznań Główny, Warszawę Zachodnią (szczegółowe informacje o rozkładzie dostępne są m. in. na stronie i w aplikacjach rozkład-pkp.pl i Portal Pasażera). Na całej trasie i na dworcach kwestować będą wolontariusze PKP.

Ale na tym akcja PKP się nie kończy, od 10 stycznia uruchomione zostaną także aukcje, będzie można wylicytować np. zegary kolejowe. Specjalną ofertą wystawioną na aukcji jest możliwość nadania dworcowi Czaplinek nowej nazwy, która obwiązywać będzie przez rok.

W obu pociągach będzie też sporo atrakcji dla milusińskich – np. malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, zabawy balonami itd., ale nie tylko dla najmłodszych są przygotowywane atrakcje. Kolejowa Medycyna Pracy uruchomi mobilne gabinety lekarskie, będzie można wykonać podstawowe badania profilaktyczne (jak pomiar cukru), skonsultować się z psychologiem, dietetykiem, psychoseksuologiem, czy ratownikiem medycznym. Bilety są już dostępne, a o całej akcji przypominać będą spoty emitowane na dworcowych monitorach.

Idź do oryginalnego materiału