Praktyki zawodowe, wykłady tematyczne czy kooperacja w zakresie projektów specjalnych – Siemens Mobility rozpoczęło współpracę z Politechniką Poznańską. Firma wspierać będzie rozwój specjalności „pojazdy szynowe” na drugim stopniu kierunku mechanika i budowa pojazdów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu.
Współpraca dydaktyczna obejmie bardzo szeroki obszar działalności firmy, a zwłaszcza problematyki istotnej dla kierunku: przemysłu kolejowego w zakresie innowacyjnych technologii wytwarzania i eksploatacji środków transportu, bezpieczeństwa w transporcie szynowym, czy monitorowania stanu technicznego taboru.
W ramach umowy partnerskiej spółka będzie odpowiedzialna m.in. za organizację i przeprowadzanie praktyk zawodowych dla studentów i absolwentów uczelni, wykładów tematycznych ekspertów Siemensa na Wydziale, wizyt referencyjnych w zakładach firmy oraz współpracę w zakresie przygotowania prac dyplomowych i realizację projektów specjalnych.
– Od wielu lat jesteśmy aktywni i rozwijamy obecność Siemens Mobility w Wielkopolsce. Na poznańskim Franowie m.in. utrzymujemy i przekazujemy do eksploatacji wielosystemowe lokomotywy Vectron, a w zakładzie w Kostrzynie Wielkopolskim serwisujemy nasze napędy zwrotnicowe i inne komponenty dla klientów z Polski. kooperacja to także dzielenie się wiedzą i prowadzenie działalności dydaktycznej dla przyszłych pokoleń inżynierów i specjalistów kolejowych z regionu. Tym bardziej cieszymy się, iż będziemy mogli to robić wspólnie z Politechniką Poznańską. Wielu absolwentów tej uczelni na co dzień pracuje w Siemens Mobility. Cieszymy się na rozwój i wsparcie kształcenia poznańskiej uczelni oraz zaprezentowanie studentom i absolwentom naszych zaawansowanych technologii i rozwiązań dla kolei – powiedział Piotr Haremza, dyrektor pionu Customer Services w Siemens Mobility Sp. z o.o.
O współpracy mówi także JMR Politechniki Poznańskiej – prof. Teofil Jesionowski.
– Cieszymy się, iż możemy nawiązać współpracę z firmą o tak dużych tradycjach na rynku pojazdów szynowych – podkreśla. – Doświadczenie Siemens Mobility w projektowaniu i produkcji nowoczesnych pojazdów będzie ogromnym wsparciem w kształceniu przyszłych konstruktorów. Dzięki nawiązanej współpracy nasi studenci będą mieli unikalną możliwość pozyskania praktycznej wiedzy o zaawansowanych technologiach, a także zdobycie praktycznego doświadczenia, które będą najważniejsze na rynku pracy. Wspólne projekty, praktyki zawodowe oraz wykłady ekspertów z Siemens Mobility pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie naszych absolwentów do wyzwań, przed którymi stoi w Polsce branża pojazdów szynowych. To również szansa na rozwój kadry naszej uczelni i wzmocnienie jej pozycji w kraju i za granicą.