Siew kukurydzy a potencjał stanowiska

2 dni temu

Rolnictwo precyzyjne coraz prężniej rozwija się. Dla wielu rolników drony, nawigacja i zdjęcia satelitarne to codzienność. Platformy cyfrowe wspierają codziennie podejmowane przez nich decyzje. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, opartym na analizie danych zwiększana jest efektywność działań związanych z zarządzaniem gospodarstwem. Rolnicy zdobywają wiedzę potrzebną do podejmowania bardziej trafnych decyzji. Optymalizują prowadzenie upraw. Wykorzystują maksymalnie nakłady, z łatwością tworząc zmienne zalecenia dotyczące między innymi stosowanych dawek nawozów czy ilości wysiewu nasion.

Skrypty zmiennej ilości wysiewu

W uprawie kukurydzy warto szczególnie wykorzystać skrypty zmiennej ilości wysiewu nasion. Pozwalają na dopasowanie normy wysiewu do miejscowego potencjału plonowania danego stanowiska. Obsada kukurydzy bardzo silnie wpływa na ogólną kondycję roślin, pokrój oraz rozmiar zawiązywanych kolb. To najważniejszy czynnik plonotwórczy w tej uprawie. Warto ją precyzyjne ustalić, by w maksymalny sposób wykorzystać zarówno potencjał drzemiący w samych roślinach, jak i w danym polu.

Zmienność glebowa

Do niedawna czynnikiem ograniczającym zastosowanie tej technologii była stosunkowo nieduża ilość siewników, które posiadały funkcję zmiennego wysiewu nasion. Aktualnie coraz więcej posiada już takie możliwości. Ułatwia to dostosowanie ilości wysiewu nasion do zmienności glebowej każdego pola. A to bezpośrednio wpływa na rentowność produkcji – optymalizację zużycia materiału siewnego, lepszą kondycję roślin i co się z tym wiążę, wyższy plon. Paradoksalnie, wielu producentów kukurydzy posiada odpowiedni park maszynowy i narzędzia do wygenerowania skryptów zmiennej ilości wysiewu, a nie korzysta z tych udogodnień i innowacji. Warto poeksperymentować i przekonać się, jakie korzyści wynikają z wdrożenia tej technologii.

Potencjał produktywności

Pamiętajmy, iż zagęszczenie roślin to istotny czynnik plonotwórczy. Bezpośrednio wpływa na cechy morfologiczne roślin i decyduje o wysokości i jakości ich plonowania. Różne odmiany posiadają różne optymalne obsady, przy których uzyskują maksymalne plony. Jednak parametr ten ulega zmianie w zależności od warunków glebowych i klimatycznych.

Gleby są mocno niehomogeniczne – zmienne i mozaikowate. Różne obszary pola mają często bardzo różny potencjał produktywności. Cechują się chociażby innym składem granulometrycznym oraz pojemnością wodną, które w znaczący sposób decydują o końcowym potencjale plonowania. Warto zatem tak dobrać ilość nasion, by jak najlepiej dostosować ją do warunków na danym fragmencie pola i zwiększyć maksymalnie plon, zarówno na bardziej produktywnych, jak i w gorszych częściach pola.

Zagęszczenie

Odpowiednia obsada roślin jest szczególnie ważna w przypadku odmian kukurydzy o kolbach typu fix, których kolby adekwatnie nie zmieniają swojej wielkości i są zawsze w pełni zaziarnione. Te mieszańce, aby osiągnąć maksymalny plon, muszą być wysiane we właściwym zagęszczeniu. Budują plon ilością kolb, a nie ich rozmiarem. Na przykład średnio późną odmianę mieszańcową o wysokiej tolerancji na stresowe warunki uprawowe – DKC3937 na lepszych fragmentach pola należy siać w większym zagęszczeniu. Zmienna ilość wysiewu dobierana jest indywidualnie dla wszystkich pola. Oznacza to, iż ta sama odmiana na fragmencie pola o wyższej produktywności będzie wysiewana w większej obsadzie (na przykład 85 tys. nasion na hektar), a w gorszej jego części w mniejszej (na przykład 75 tys. nasion na hektar). To właśnie analizuje i odpowiednio dobiera program komputerowy.

Aktualne ceny zbóż. Najnowsze notowania z giełdy

Producenci kukurydzy dysponują coraz nowocześniejszym parkiem maszynowym, kombajnami z monitorem plonu, siewnikami z funkcją zmiennej ilości wysiewu nasion, narzędziami cyfrowymi. Warto skorzystać z tych udogodnień i innowacji. Szczególnie ustalając normę wysiewu w uprawie kukurydzy.

Anna Rogowska

Idź do oryginalnego materiału