Silny Jen oznacza wzrost oczekiwań na wyższe stopy procentowe?

3 tygodni temu

Ostatnie zapowiedzi Trumpa wpłynęły niekorzystnie na wycenę dolara kanadyjskiego raz meksykańskiego peso. Z kolei japoński jen zyskał w ostatnich dniach, mimo, iż na rynku nie widać wzrostu awersji do ryzyka. Może to być efekt lekkiego wzrostu oczekiwań, iż Bank Japonii podniesie stopy procentowe w grudniu. Para USD/JPY znajduje się dziś rano poniżej poziomu 152,00.

Silny JPY, słaby CAD oraz MXN

Donald Trump nie objął jeszcze oficjalnie stanowiska prezydenta USA ale już teraz podgrzew atmosferę oficjalnie zapowiadając wprowadzenie nowych taryf celnych już w pierwszym dniu swojej kadencji. Padły konkretne liczby a mianowicie 25 proc. poziom opłat na wszystkie towary z Kanady oraz Meksyku i dodatkowe 10 proc. na te pochodzące z Państwa Środka. jeżeli zostało powiedziane, iż nastąpi to już pierwszego dnia nowej prezydentury, to widocznie Trump chciał pokazać jak bardzo mu zależy na tych zmianach i iż konsekwentnie planuje wypełniać swoje „obietnice”. Media nazwały to „straszeniem”, ale rynek akcyjny nie wpadł w panikę. Ucierpiały jedynie waluty wspomnianych krajów. Deprecjacji CAD-a oraz MXN towarzyszyło umocnienie JPY.

Jaką decyzję podejmie Bank Japonii?

Za siłą japońskiej waluty może stać kilka czynników. Po pierwsze JPY był w ostatnich dniach wyjątkowo słaby i aktualne zniżki notowań USD/JPY można traktować jako zwykłą korektę techniczną. Wzrost kursu był w październiku oraz w listopadzie dynamiczny i być może teraz część inwestorów zamyka swoje transakcje. To dość prosta i nieskomplikowana interpretacja. Można też przypuszczać, iż taryfy na Chiny w wysokości dodatkowych 10 proc. w pierwszym kroku, a nie 60 proc. jak zapowiadano, zostało pozytywnie zinterpretowane dla JPY. Ponadto może występować pewna ulga związana z tym, iż Japonia sama (przynajmniej na razie) nie znajduje się na celowniku Trumpa.

Niezależnie jednak od decyzji prezydenta elekta dotyczących zaostrzenia warunków handlowych, rynek coraz mocniej zaczyna spekulować o podwyżce stóp ze strony BoJ. Podczas gdy na początku listopada szansa na taki scenariusz była rozpatrywana na poziomie ok 30 proc. prawdopodobieństwa, aktualnie wycena rynkowa wskazuje już ponad 65 proc. W krótkim terminie jen ma zatem potencjał do większej siły. Może się ona gwałtownie skończyć jeżeli okaże się, iż grudniowy ruch ze strony Banku Japonii jest końcem krótkiego i symbolicznego cyklu zacieśniania warunków monetarnych.

Źródło: Łukasz Zembik, OANDA TMS Brokers

Idź do oryginalnego materiału