Po ostatnim załamaniu bank Silvergate Capital poinformował inwestorów, iż ma zamiar zakończenia działalności i poddania się dobrowolnej likwidacji,w sposób zgodny z obowiązującymi w USA procedurami regulacyjnymi. Bank uważa, iż uporządkowane zakończenie działalności i jego dobrowolna likwidacja jest w obecnej, podbramkowej sytuacji optymalnym rozwiązaniem. Plan likwidacji Banku obejmuje m.in. pełną spłatę wszystkich depozytów, firma rozważa także, jak najlepiej rozwiązać kwestię roszczeń i zachować wartość swoich aktywów, w tym zastrzeżonej technologii i aktywów podatkowych. Centerview Partners od dzisiaj będzie pełnić rolę doradcy finansowego Silvergate, z kolei firmy Cravath, Swaine & Moore zapewnią obsługę prawną.
Piętrzące się problemy
Oprócz 40% redukcji etatów w styczniu, firma zainkasowała stratę netto w wysokości prawie 1 miliarda dolarów w czwartym kwartale. Miało to miejsce po lawinowych wypłatach z IV kw. 2022 gdy inwestorzy na fali FUDu spowodowanego FTX wycofywali środki z banku w którym depozyty klientów spadły o prawie 70% do 3,8 miliarda dolarów. Wówczas by pokryć straty, Silvergate musiał sprzedać papiery dłużne o wartości 5,2 mld dolarów a także zwrocić się do silniejszych tj. Federal Home Loan Bank o zastrzyk 4,3 mld dolarów gotówki. Niestety – pożyczka zwróciła uwagę ustawodawców, m.in. senator Elizabeth Warren, która powiedziała, iż to „wprowadziło ryzyko rynku kryptowalut do tradycyjnego systemu bankowego.”
Winni… Regulatorzy?
Silvergate w zeszłym tygodniu poinformował, iż opóźni złożenie swojego rocznego, podsumuwującego raportu 10-K za 2022 rok, w czasie gdy próbuje uporządkować rentowność biznesu. Dziś już wiemy – firma ujawniła, iż opóźnienie w złożeniu sprawozdania było częściowo spowodowane zbliżającą się rozprawą regulacyjną, w tym sondażem prowadzonym już przez Departament Sprawiedliwości. Silvergate przypisał również opóźnienie złożenia raportu zapytaniom ze strony Kongresu oraz dochodzeniom ze strony regulatorów bankowych, które obejmują m.in. Rezerwę Federalną i kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji. Efekt? Odwróciło się od niej m.in. Coinbase i Galaxy Digital.
Nawet BlackRock nie pomógł
Największy na świecie fundusz zarządzający aktywami, BlackRock niedawno nabył sporo akcji Silvergate, otrzymując 7% udziałów, ale choćby to nie uratowało walorów firmy przed drogą na południe. Po oświadczeniu banku akcje w handlu posesyjnym spadły o blisko 50%. Silvergate poinformował już o podjęciu współpracy z konkretnymi firmami doradczymi. Wcześniej, 3 marca podjął decyzję o zaprzestaniu działalności Silvergate Exchange Network (SEN). Wszystkie inne usługi związane z depozytami pozostaną aktywne, w miarę jak firma będzie pracować nad procesem likwidacji, a jej klienci zostaną powiadomieni o wszelkich dalszych zmianach – depozyty zostaną w pełni spłacone. Wygląda na to, iż regulatorzy będą znów mieli pełne ręce roboty. Inwestorzy wciąż nie wiedzą jak firma rozwiąże kwestię roszczeń wobec jej działalności.
Kolejny jest… Signature Bank?
Firma służyła jako jeden z dwóch głównych banków dla branży kryptowalutowej, wraz z nowojorskim Signature Bank, którego kurs w ostatnim czasie doświadczył również sporego załamania i panicznie zareagował na niepokojące wieści z Silvergate. Jednak Signature to problem o dużo większej skali ponieważ bank posiada 114 mld USD zdeponowanych aktywów wobec około 11 miliardów dolarów w Silvergate – ulubionego pożyczkodawcy bankrutującego FTX. Wall Street gwałtownie zorientowało się, iż Signature teoretycznie może być następny w kolejce, przez walory banku w ostatnim czasie przelewał się FUD jak do tej pory jednak o nieporównywalnej do Silvergate, mniejszej skali. Po informacji o zamknięciu Silvergate jego akcje w handlu po godzinach runęły blisko 8%.W ostatnim czasie Joe DePaolo ustąpił ze stanowiska CEO Signature Bank, od 1 marca zastąpił go dyrektor operacyjny Eric Howell. DePaolo zakończy swoje przejście do roli doradczej, a Howell zostanie również mianowany dyrektorem generalnym, powiedział bank. Do tego czasu DePaolo zachowuje funkcję prezesa i miejsce w zarządzie. Nie jest jasne, jak długo potrwa okres przejściowy. Signature Bank nie odpowiedział natychmiast na prośbę o dalszy komentarz.
Wells Fargo uspokaja
Odejście DePaolo nastąpiło w momencie, gdy Signature Bank przez cały czas walczy z upadkiem giełdy kryptowalutowej FTX, w którą bank był zaangażowany, ale zdaniem Wells Fargo zmiana na kluczowym stanowisku nie jest była związana z tym związana ponieważ proces 'była do przewidzenia od dłuższego czasu’. Wells Fargo wskazało, iż w ostatnim czasie bank choć nie odwrócił sie od crypto, nie chce ponieść podobnego do Silvergate ryzyka związanego z depozytami (ich odpływem). Signature wskazał w grudniu 2022, iż zmniejszy swoje depozyty związane z kryptowalutami o 8 miliardów dolarów do 10 miliardów dolarów. W zeszłym miesiącu Binance powiedział, iż Signature nie będzie już obsługiwał transakcji o wartości mniejszej niż 100 000 USD dla klientów giełdy.To właśnie pod przywództwem DePaolo, akcje Signature rosły jak szalone na Nasdaq do prawue 350 USD, w szzczycie hossy crypto. Bessa sprawiła, iż akcje straciły 66% w 2022 a w tej chwili spadają jeszcze bardziej, blisko 75% od szczytów.