Skąd Problemy w Szwecji? Przyszłość Szwedzkiej Korony

4 miesięcy temu

Szwecja, pomimo swojej silnej dawniej gospodarki, walczy z narastającymi problemami, które wpływają na przyszłość szwedzkiej korony. Wyzwania takie jak spowolnienie wzrostu gospodarczego, rosnąca inflacja i zmiany w globalnym handlu wywierają presję na krajową walutę. Problemy te mają swoje korzenie w zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynnikach ekonomicznych. Szwecja, jeden z najbogatszych państw Europy od prawie trzech lat jest w trwałej gospodarczej stagnacji. Od końca 2021 roku szwedzka gospodarka w zasadzie stoi w miejscu.

W tym samym czasie, polska gospodarka urosła o wysokich kilka procent. Z kolei szwedzka waluta – korona tak słaba w stosunku do złotego była ostatnio ponad 15 lat temu. Co takiego stało się z tym najbardziej innowacyjnym krajem całej Skandynawii i dlaczego, jeżeli jeszcze nie byłeś w Szwecji, to dziś jest jeden z najlepszych momentów do odwiedzenia jej na wakacje?

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jaka przyszłość czeka szwedzką koronę?https://dnarynkow.pl/w-jakiej-walucie-warto-oszczedzac-w-czym-trzymac-pieniadze-euro-dolar-a-moze-cos-innego/
Od czego zależy kurs szwedzkiej korony?https://dnarynkow.pl/jaki-bedzie-kurs-dolara-euro-czy-franka-trzy-proste-triki-na-przewidzenie-waluty/
Czy to dobry moment na kupowanie szwedzkiej korony?https://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Szwecja w Recesji! Najgorsza Sytuacja od Lat!

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-walutomat

Szwecja jako europejski symbol innowacji

Wiele lat Szwecja uchodziła za wzór do gospodarczego naśladowania. Stosunkowo niewielka gospodarka, bo Szwedów jest ponad 3x mniej niż Polaków, stała się po pewnym czasie europejskim symbolem innowacji i wysokich technologii.

Jednak przez połączenie rosnącej inflacji i coraz wyższych stóp procentowych wprowadzono szwedzką gospodarkę w recesję o wiele silniejszą niż resztę Europy. Poza Estonią, to właśnie Szwecja zaliczyła najgorszy wynik, jeżeli chodzi o zmianę PKB w 2023 roku. Zresztą rok 2022 wcale nie był o wiele lepszy.

Dynamika zmian indeksu gospodarczego: Analiza kwartalna i miesięczna od 2019 do 2023 roku

W 2024 roku szwedzka recesja będzie miała też wyraźny wpływ na tamtejszy rynek pracy. Bezrobocie ma osiągnąć najwyższy od dekad poziom prawie 8,5%. Dla porównania, w Polsce stopa bezrobocia to kilka ponad 5%. Nic nie wskazuje też na to, iż Szwecja stanie na nogi jeszcze w 2024 roku. Mówi się prędzej o 2025, a czasem choćby 2026 roku.

Skąd tak wielkie problemy Szwedów? Szwedzka gospodarka okazała się po prostu o wiele mniej odporna na podwyżki stóp procentowych niż inne kraje, bo przecież wysoka inflacja oraz szybkie i silne podwyżki stóp procentowych dotknęły w zasadzie cały świat zachodni.

Jednak Szwecja w porównaniu z innymi krajami regionu czy choćby Europy została bardzo mocno dotknięta wzrostem stóp procentowych. Tylko w zasadzie, dlaczego?

Przecież, podobnie jak Polska, Szwecja również ma swoją walutę. A jednak dolar kosztuje dziś dalej ponad 10,5 korony. kilka mniej niż w szczycie kryzysu geopolitycznego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę.

Analiza dekadowego trendu kursu USD/SEK na przestrzeni lat 2014-2024

Zyskaj od 3 do 20 darmowych akcji dzięki Freedom24

Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!

Załóż konto
Kupuj akcje bez prowizji przez XTB

Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!

Załóż konto
Wymieniaj waluty przez Walutomat!

Obniż prowizję za wymianę o 50%!

Załóż konto

Na czym opiera się szwedzka gospodarka?

Podobnie, jak Polska jest w Unii Europejskiej, gospodarka jest zorientowana na eksport i też walczyła z inflacją podnosząc dynamicznie stopy procentowe. Jednak u nas gospodarka rośnie, a tam mamy stagnację. Okazuje się, iż w przeciwieństwie do Polaków, wiele szwedzkich gospodarstw domowych ma o wiele większe długi niż my.

W grudniu 2023 r. zadłużenie gospodarstw domowych w Szwecji stanowiło 86,7% nominalnego PKB tego kraju. W Polsce z kolei zadłużenie gospodarstw domowych stanowiło w grudniu 2023 roku, 23,9% nominalnego PKB naszego kraju.

Spora różnica prawda? Tymczasem stałe stopy procentowe w Szwecji oferowane są jedynie na krótkie okresy. W efekcie cykl podwyżek stóp procentowych zabolał przeciętnego Szweda o wiele bardziej niż przeciętnego Polaka. To z kolei mocno wpłynęło na spadek konsumpcji Szwedów, czyli ile wydawali oni w sklepach. Polska nie doświadczyła aż takiego problemu. Wzrost konsumpcji u nas co prawda mocno spowolnił, ale się nie załamał.

W przypadku Szwecji jednak i spadek w 2022/2023 był silniejszy niż w przypadku Polski i następnie odbicie w latach 2023/2024 było słabsze niż w przypadku Polski. Efekty są widoczne właśnie w szwedzkim PKB i w funkcjonowaniu zwykłych biznesów.

Głównie widać to w mocno rosnącej liczbie bankructw tamtejszych przedsiębiorstw. W 2023 roku, liczba bankructw w Szwecji wzrosła o prawie 30%, osiągając najwyższy poziom od lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to pęknięcie bańki na rynku nieruchomości sparaliżowało system bankowy w całym kraju.

Swoje trzy grosze, do problemów całej gospodarki dołożyły też spadki cen na rynku nieruchomości. Od szczytu w drugim kwartale 2022 roku, ceny nominalne spadły w Szwecji średnio o ponad 10%. W ujęciu realnym z uwzględnieniem inflacji, spadki będą więc jeszcze bardziej dotkliwe.

Trendy w cenach nieruchomości w Szwecji od 2014 do 2024 roku

Polska również tego nie doświadczyła, chociaż… tu akurat nie wiem, czy mamy się z czego cieszyć. Fatalna sytuacja zmusiła szwedzki bank centralny Riskbank do obniżki stóp procentowych już w maju 2024 wyprzedzając tym samym mocno ruch Europejskiego Banku Centralnego i amerykański Fed. Taka obniżka ma zadziałać pobudzająco dla gospodarki, ale nie ma co oczekiwać, iż skutki będą widoczne jeszcze w 2024 roku. Można za to oczekiwać, iż cięć stóp będzie w Szwecji w tym roku jeszcze więcej.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Przyszłe perspektywy gospodarcze Szwecji

Gospodarka szwedzka najgorsze ma więc już za sobą i chociaż rok 2024 dalej zaliczy do słabych, to będzie on lepszy niż 2023. Realne płace zaczynają w końcu rosnąć, a inflacja jest pod kontrolą. Prawdziwe ożywienie zacznie się dopiero w 2025 roku. Głównie za sprawą rosnącej konsumpcji.

Problemy gospodarcze i wyprzedzenie innych banków centralnych z decyzjami o obniżkach stóp co doprowadziło jednak szwedzką koronę do obecnych, tak fatalnych notowań.

Polakom dało z kolei szansę na tańsze wakacje w Szwecji. jeżeli więc planowałeś kiedyś zobaczyć Sztokholm, to, pomimo iż dalej jest on stosunkowo drogim miastem, to w tej chwili przynajmniej około 15% tańszym niż jeszcze 2 lata temu. O mniej więcej tyle potaniała w stosunku do złotego szwedzka korona i jeżeli liczysz na to, iż spadnie jeszcze bardziej, to niestety nic na to nie wskazuje.

Najlepszy więc okres do turystycznej wizyty w Szwecji jest pod tym kątem… mniej więcej w te wakacje. Szwedzka korona już nie zareagowała kolejną falą osłabienia na samą obniżkę stóp przez Riskbank, a choćby lekko się umocniła.

Dwa lata zmian kursu SEK/PLN: Analiza tygodniowa

Szwedzka korona to dobry przykład tego, iż skandynawskie waluty wcale nie powinny być uznawane za „bezpieczne przystanie” dla twoich oszczędności. Nie są one postrzegane przez inwestorów tak, jak dolar, euro czy szwajcarskie frank, a czasem potrafią być bardziej zmienne niż polski złoty. Używaj ich raczej do zapłacenia za śniadanie w sztokholmskiej restauracji niż do odkładania w materacu.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Gdzie najlepiej wymieniać waluty?

Niezależnie od tego, czy będziesz robić to po prostu trzymając obce waluty na koncie, czy przez kupowanie zagranicznych spółek, to i tak na początku musisz te waluty kupić.

Wyprzedzę Twoje pytanie „Gdzie Ty sam wymieniasz waluty?”. Ja przy wymianie walut na własne potrzeby korzystam z Walutomatu. Zresztą nie tylko ja, ale też w zasadzie cała moja rodzina. Dlaczego akurat tam? Trzy najważniejsze powody:

  • są niskie prowizje – standardowa prowizja to 0,2% wartości wymiany, a możesz ją obniżyć o połowę, jeżeli założysz konto przez ten link. To specjalna promocja od Walutomatu dla naszych czytelników
  • dostępność 24/7 – jeżeli potrzebujesz wymienić walutę w sobotę o trzeciej w nocy, to nie ma problemu.
  • wysoka płynność – w zasadzie każdą kwotę, którą operują indywidualne osoby można bez problemu wymienić od ręki.

Za 1000 złotych dostanę w Walutomacie choćby 100 koron więcej niż przy wymianie w kantorach bankowych.

Walutomat jest jednym z naszych partnerów, ale korzystałem z niego od dawna i nic by to nie zmienia. Naprawdę sądzę, iż na rynku walutowym trudno o lepszą ofertę, a szybka platforma na pewno przyda się, gdy będziesz już sprawnie identyfikował możliwe ruchy na walutach.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału