The Przegląd stanu rządu cyfrowegoopublikowany przez Departament Nauki, Innowacji i Technologii, ukazał wysoce rozdrobniony charakter usług cyfrowych sektora publicznego.
Podstawową przyczyną problemy z usługami cyfrowymi sektora publicznegoZ przeglądu wynika, iż cechą systemu jest fragmentacja. Jednym z wyzwań, na które zwrócili uwagę autorzy przeglądu, jest fakt, iż organizacje sektora publicznego są niezależnymi podmiotami posiadającymi ograniczone mechanizmy wzajemnego zamawiania usług.
„Większość decyduje się na budowę i utrzymanie własnego majątku technologicznego, co utrudnia standaryzację, interoperacyjność i ponowne wykorzystanie oraz ogranicza możliwość czerpania korzyści ze skali” – stwierdzono w przeglądzie.
Prowadzi to do niespójności w projektowaniu architektonicznym, zarządzaniu produktami, operacjach i rozwoju między organizacjami, a tym samym do fragmentacji usług cyfrowych. Na przykład w porównaniu z usługami takimi jak bankowość zdalna, z której korzysta 86% dorosłych, z przeglądu wynika, iż około połowa usług administracji centralnej i NHS przez cały czas nie oferuje ścieżki cyfrowej.
Problemy z zarządzaniem budżetem i dostawcami
W przeglądzie wskazano, iż choć budżet rządowy na inicjatywy technologiczne w roku 2023/24 wyniósł 26 miliardów funtów (5,9% rządowego funduszu operacyjnego), dane firmy Gartner sugerują, iż jest to o 2,9% mniej niż odsetek wydatków operacyjnych wydanych na technologię w podobnych przedsiębiorstwach o podobnej wielkości. organizacje.
W przeglądzie ostrzegł, iż to niedoinwestowanie w technologię zwiększa koszty długoterminowe i całkowity koszt posiadania, przy czym koszty utrzymania starszych systemów są trzy do czterech razy wyższe niż w przypadku nowoczesnych alternatyw, jak wykazano w umowach HMRC na konserwację systemów Cobol.
Poinformowano również, iż rząd jest zwykle stronniczy nowe programyprzy niewystarczającym ustaleniu priorytetów skutecznej eksploatacji i konserwacji istniejących aktywów.
Autorzy przeglądu ostrzegają, iż ustawodawstwo często nie zapewnia dodatkowego finansowania, co wymusza zmianę priorytetów wcześniej przyznanych budżetów.
Wyzwania związane z finansowaniem staną się jeszcze większe, biorąc pod uwagę fakt, iż projekty cyfrowe i dotyczące danych odchodzą od wydatków kapitałowych w kierunku usług opartych na subskrypcji, co zwiększa zależność od przyznanego bieżącego finansowania.
W przeglądzie uwzględniono także przejście od outsourcingu do budowania wewnętrznych zespołów i zakupu usług platformowych. Autorzy zauważyli, iż procesy zarządzania zamówieniami rządowymi i dostawcami nie zmieniły się z skupienia się na modelu zakupu kapitału na model oparty na subskrypcji i odchodzeniu od systemów on-premise w kierunku systemu jako usługi (SaaS) i przetwarzania w chmurze.
Wskazali także, iż integratorzy systemów stali się dominującymi dostawcami usług, pełniąc funkcję resellerów głównych platform. Łańcuch dostaw technologii konsolidował się z biegiem czasu, w miarę jak dostawcy platform przejmują bardziej tradycyjne role dostawców, takie jak dostawca sprzętu, dostawca centrum danych i dostawca systemu baz danych.
W przeglądzie zalecono, aby rządowe decyzje dotyczące zaopatrzenia aktywniej uwzględniały czynniki i warunki rynkowe, a także wymagania i preferencje organizacji zamawiającej.
Kolejnym obszarem budzącym wątpliwości poruszonym w przeglądzie jest zdolność organów sektora publicznego do korzystania z usług wspólnych. Wskazano siedmiu sprzedawców, którzy dostarczali produkty Google (usługi, oprogramowanie i licencje) w 12 działach, oferując 10% rabatów za utracone ilości. Ustaliła również, iż rząd był narażony na podwyżki cen VMware w następstwie przejęcia Broadcom z powodu braku międzyrządowej umowy handlowej.
Dodatkowo napisano, iż każdy z Opieka dodatkowa NHS 209 podmioty negocjują i kupują własną infrastrukturę – w tym chmurę, sieci i przetwarzanie danych przez użytkowników końcowych – a każda z 320 rad w dużej mierze negocjuje własne umowy technologiczne poza grupami zakupowymi.
Złożoność fragmentacji i integracji danych
Analizując powody, dla których rządowe usługi cyfrowe wydają się być odłączone, w przeglądzie stwierdzono, iż połączenie ograniczeń technicznych, kultury niechęci do ryzyka, niejasnych przepisów i różnych standardów zarządzania prowadzi do fragmentacji danych. Autorzy przeglądu zgłosili, iż starsze systemy stanowią poważne wyzwanie w zakresie udostępniania danych w czasie rzeczywistym, tak jak systemy Cobol w HMRC, które wymagają dodatkowego systemu do udostępniania danych za pośrednictwem interfejsów programowania aplikacji (API).
Inną kwestią zidentyfikowaną jako sprawiająca, iż cyfrowe usługi publiczne nie są idealne, jest wyzwanie stojące przed samorządami, polegające na zapewnieniu interoperacyjności systemów i danych. Dzieje się tak często ze względu na bariery wprowadzone przez dotychczasowych dostawców IT i/lub wysokie koszty interfejsów API niezbędnych do integracji różnych systemów. To, zdaniem przeglądu, znacząco utrudnia transformację cyfrową.
Ogólnie rzecz biorąc, w przeglądzie ostrzeżono, iż niedoinwestowanie technologii i duże uzależnienie od starszych systemów oznaczają, iż sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie będą w dalszym ciągu niedostatecznie wykorzystywane ze względu na ostrożne podejście do finansowania oparte na kosztach i korzyściach stosowane w przypadku powstających technologii. Stwierdzono, iż brak inwestycji oznacza, iż organom sektora publicznego brakuje możliwości w zakresie automatyzacji, produktywności i świadczenia usług.