Służby epidemiologiczne ostrzegają: pasożyt Cryptosporidium pavum, potocznie znany jako „krypto” i wywołujący chorobę zwaną kryptosporydioza pojawił się w kilku regionach w Hiszpanii jednocześnie, a region śródziemnomorski jako taki jest zagrożony szczególnie. Ostatnie raporty przypisują szybkie rozprzestrzenianie się tej choroby przenoszonej przez wodę ekstremalnym warunkom pogodowym w basenie Morza Śródziemnego na przełomie sierpnia i września. Przyjemny klimat, w połączeniu z dużym napływem turystów i imigrantów, stworzył idealne warunki dla choroby „krypto”.
Państwa europejskie ostrzegają przed krypto
Objawy kryptosporydiozy, choroby wywoływanej przez tego pasożyta, obejmują nieprzyjemne objawy takie jak wodnistą biegunkę, wymioty, skurcze żołądka i utratę masy ciała, często utrzymujące się od jednego do dwóch tygodni. Szczególnie niepokojąca jest zdolność pasożyta do szybkiego rozprzestrzeniania się wśród dzieci, chociaż osoby pływające w kąpieliskach publicznych i spożywające nieoczyszczoną wodę są również narażone na wysokie ryzyko infekcji.
Pasożyt rozprzestrzenia się głównie poprzez kał, a w dodatku może przetrwać poza żywicielem do ośmiu miesięcy dzięki ochronnej powłoce zewnętrznej. Jest odporny na chlor i środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, ale zabija go wrzątek. Zarażona osoba może wydalić od 10 do 100 milionów krypto pasożytów podczas jednego wypróżnienia. Chorobę mogą przenosić na człowieka także zwierzęta, w tym te gospodarskie: takie jak owce, krowy i kozy.
Zdrowe osoby zwykle wracają do zdrowia bez leczenia. Jednak u pacjentów z obniżoną odpornością, takich jak osoby zakażone wirusem HIV, choroba może mieć bardzo ciężki przebieg. Czasami przepisywany jest lek nitazoksanid, ale jego skuteczność może być różna.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
W dniu 13 października irlandzki organ Health and Safety Executive (HSE) wydał pilne ostrzeżenie dla obywateli tego kraju odwiedzających słoneczną Hiszpanię. W ostrzeżeniu szczególnie podkreślono miejscowość Salou w Katalonii jako znaczące siedlisko pasożyta i zalecono następujące środki ostrożności:
- Regularne mycie rąk mydłem, zwłaszcza po kontakcie ze zwierzętami.
- Unikanie nieoczyszczonej wody z kranu i lodu.
- Powstrzymywanie się od pływania w publicznych basenach lub morzu.
Następstwa lokalnych ognisk epidemii w Europie są już namacalne: wielu irlandzkich wczasowiczów wraca do domu i niedługo przejawia objawy choroby żołądkowo-jelitowej. Niefortunna sytuacja podkreśla potrzebę rozważenia przez inne kraje wydania podobnych zaleceń dotyczących podróży i zachowania czujności przez turystów.
Cryptosporidium pavum nie jest obce szerzenie spustoszenia także w innych rejonach globu. Jest główną przyczyną chorób przenoszonych drogą wodną w Stanach Zjednoczonych, trzyma też swoje brudne macki na krajach rozwijających się. W Afryce Subsaharyjskiej, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Afganistanie i Nepalu zarażonych jest od 2,9 mln do 4,7 mln dzieci poniżej drugiego roku życia. W tych regionach pasożyt jest przyczyną co najmniej 200 000 zgonów rocznie. Tymczasem w USA w latach 2009-2017 „krypto” przypisano tylko jeden zgon i 287 hospitalizacji.