Do OpenAI dołączy nie tylko Jony Ive, ale zwarty zespół kilkudziesięciu inżynierów. W marketingowym przekazie opisującym przejęcie IO przez OpenAI przewija się opowieść o ambicji zmiany sposobu, w jaki integrujemy się z technologią. "Mamy tutaj możliwość całkowicie na nowo wyobrazić sobie, co to znaczy używać komputera" - miał powiedzieć Sam Altman (CEO OpenAI) tłumacząc, iż w przedsięwzięciu nie chodzi o stworzenie "nowego, błyszczącego gadżetu". To dlatego w sieci pojawiły się już komentarze, iż mamy do czynienia z próbą zastąpienia telefona.Reklama
Smartfony zmieniły nasze życie w ciągu dwóch dekad. AI szturmem wdziera się na różne urządzenia, także na telefony. Jednak w zapowiedziach OpenAI dotyczących przejęcia IO pada sugestia, iż sztuczna inteligencja nie powinna się dostosowywać do istniejących już urządzeń, z wszystkimi ich ograniczeniami. - Stwórzmy więc urządzenie napędzane AI, któe płynnie zintegruje się z naszą codziennością i będzie działać tak, iż ledwie zauważymy jego obecność - czytamy.
Aby lepiej sobie uzmysłowić, co chcą nam zaserwować Ive z Altmanem, warto zacytować tego ostatniego. Portal Bankier.pl przytacza wypowiedź szefa OpenAI (Sama Altmana): "Jeżeli chce zapytać teraz o coś ChataGPT (...) muszę sięgnąć po laptopa, otworzyć go, uruchomić przeglądarkę, wpisać wszystko, (...) następnie nacisnąć enter i poczekać na odpowiedź. I to jest ograniczenie, które posiadają obecne laptopy. Myślę, iż ta technologia zasługuje czegoś znacznie lepszego".
To "coś lepszego" nie będzie już przypominać telefona czy choćby laptopa? Wiele na to wskazuje. Właśnie trwa szukanie sposobów na odejście od typowego komunikowania się z urządzeniami (np. pisanie na klawiaturach czy kranach dotykowych) na rzecz nowej generacji asystentów głosowych.
Warto jednak pamiętać, iż przejęcie startupy IO przez OpenAI za 6,5 mld dolarów to duża transakcja oceniana przez inwestorów i analityków pod kontem rentowności. Eksperci przypominają (cytuje ich wspomniany Bankier.pl), iż inne firmy próbowały tworzyć alternatywy dla telefonów z wykorzystaniem AI, jednak bez sukcesów. Start-up Humane wypuścił w 2024 roku "przypinkę AI". Produkt nie odniósł sukcesu komercyjnego, firma zrezygnowała z projektu i została w tym roku przejęta przez HP.
***