Solana (SOL) nie tylko zmartwychwstała od czasu kiedy pisaliśmy o tym jako pierwsi, ale okazała się być prawdziwym czarnym koniem obecnej hossy: kryptowaluta dobiła ponownie do poziomu 200 USD po raz pierwszy od dwóch lat. Eksplodował wolumen obrotu, wycena platformy, kapitał napłynął do projektów DeFi i mem-coinów, a sam ekosystem pokazał, iż nie potrzebuje FTX i osoby Sama Bankmana-Frieda; wybroni się bowiem technologią. O dokładniejsze przyczyny i perspektywy dla tego łańcucha bloków zapytaliśmy Ryana Lee, głównego analityka giełdy krypto Bitget.
Solana jako pełnoprawny konkurent Ethereum
Ekspert jest zdania, iż astronomiczny wzrost kapitalizacji rynkowej Solany, przewyższający choćby BNB, był napędzany wysokim popytem na transakcje on-chain. DEX-y w łańcuchu Solany, takie jak JUP i RAY, osiągnęły rekordowy wolumen obrotu na poziomie 3,8 mld USD, umacniając swoją pozycję jako kluczowych elementów ekosystemu. Co więcej, wzrost cen nie ograniczał się tylko do samej Solany; widoczny był także w innych wiodących projektach w jej ekosystemie, takich jak PYTH, JTO i WIF, co świadczy o zwiększonym zainteresowaniu inwestorów różnorodnymi aspektami ekosystemu Solana.
Lee zauważa:
W oparciu o dane Bitget, strefy Solana Meme i Solana Ecosystem odnotowały znaczny wzrost: dzienna liczba traderów w strefach wzrosła odpowiednio o 95% i 62% w ciągu ostatnich 7 dni. Ponadto dzienny wolumen obrotu w tych strefach wzrósł odpowiednio o 274% i 185%, co odnotowano 19 marca o godzinie 16:30 czasu polskiego.
Kolejnym aspektem był rynek memecoinów na tej sieci, z tokenami takimi jak Dogwifhat (WIF), IQ50 (IQ50) i Book of Meme (BOME), które cieszyły i cieszą się przez cały czas ogromną popularnością. Te inspirowane kulturą internetową kryptowaluty przyciągają uwagę i kapitał inwestorów detalicznych, którzy lubią się nimi bawić, dodatkowo zwiększając rozpoznawalność Solany.
Jak zarobić i się nie narobić
Czy na Solanie da się dalej zarobić? Zdaniem analityka:
[W przypadku memecoinów] Pierwszym czynnikiem decydującym są działania wielorybów. Ich kupno lub sprzedaż może doprowadzić do znacznego wzrostu lub spadku cen memecoinów, co sprawia, iż wskazane jest monitorowanie danych na łańcuchu bloków.
Drugą kwestią jest wpływ narracji podawanych podczas sesji AMA (Ask Me Anything). AMA dla nowych memecoinów zwykle sygnalizują przyszły kierunek operacyjny projektów. Wzrost cen często występuje podczas sesji z powodu ogłoszenia kolejnych działań, co sugeruje, iż inwestowanie w powiązane memecoiny przed lub w trakcie AMA może oferować większą szansę na zyski.
Kolejną okazją (dla leniwych) mogą być zdecentralizowane giełdy (DEX) lub analogiczna infrastruktura: tutaj wyróżniają się projekty Raydium (RAY) oraz Jupiter Exchange (JUP).
Po pierwsze, jako infrastruktura płynności Solany, Jupiter odpowiada w tej chwili za 80% całkowitego wolumenu obrotu na łańcuchu Solany, podobnie jak Uniswap w przypadku Ethereum. Co więcej, wraz ze wzrostem danych on-chain Solany, Jupiter stał się DEX-em z największą miesięczną liczbą aktywnych użytkowników, a dzienny wolumen obrotu ustępuje tylko Uniswap. Oczekuje się, iż kapitalizacja rynkowa Jupiter może w przyszłości przekroczyć UNI. – spekuluje ekspert Bitget.
W przypadku Raydium (RAY):
Raydium osiąga większą płynność w porównaniu do większości AMM DEX-ów, które są odizolowane od innych platform. Oferuje również funkcję obstawiania RAY na rzecz nowych projektów, co jest korzystne podczas hossy i wzmacnia token, czyniąc jego przyszłe wyniki obiecującymi. – dodaje Lee.
Poza trendem walut memowych i DeFi sam token SOL może ulegać dalszej aprecjacji. Kluczową rolę odgrywają tutaj technologiczne innowacje i rozwój ekosystemu. Szybkie przetwarzanie transakcji i przystępne ceny sprawiają, iż Solana jest atrakcyjna dla programistów i użytkowników końcowych i nie ma, póki co sygnałów, iż nagle się to zmieni.
Zastrzeżenie: artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej.