Rynek kryptowalut znów tętni życiem, a liderami napędzającymi odbicie są Solana i Bitcoin.
W chwili, gdy piszę te słowa, cena Bitcoina przekroczyła już pułap 39 tysięcy dolarów. Ruch powyżej poziomu 40 000 USD wydaje się więc być coraz bardziej prawdopodobny.
Optymizm powrócił, Solana i Bitcoin nakręcają koniunkturę
Jak wyjaśniają eksperci, wzrost ceny BTC był spowodowany wieloma czynnikami, w tym wzrostem kontraktów terminowych. Według Jamesa Seyffarta, eksperta ETF w agencji Bloomberg, istnieje duża szansa, iż ETF spot zostanie zatwierdzony do stycznia 2024 roku. Ponadto społeczność kryptowalutowa powoli przygotowuje się do kolejnego halvingu Bitcoina w kwietniu przyszłego roku.
Nie da się nie zauważyć, iż bycze nastawienie daje się niemal od razu wyczuć na rynku kryptowalut. Dowodów na to nie trzeba daleko szukać – cena Solany podskoczyła aż dwucyfrowo i wynosi w tej chwili ponad 60 USD. W tym miejscu nalezy dodać, iż blockchain Solana odnotował 10-procentowy wzrost aktywnych adresów, podczas gdy wolumen dApp wzrósł o 9 proc. Jednocześnie aktywność Solana NFT wzrosła o 35 proc. w ciągu ostatniego tygodnia. W tym okresie SOL odnotował 24,5 miliona dolarów sprzedaży, co czyni go jednym z najbardziej aktywnych blockchainów.
Obecnie kapitalizacja rynkowa Bitcoina wzrosła do ponad 770 miliardów dolarów, podczas gdy jego dominacja nad altami utrzymuje się na poziomie 52 proc.
Co z altcoinami?
W sobotę Chainlink był najlepiej radzącym sobie altcoinem o większej kapitalizacji, ze wzrostem powyżej 15 USD po 7% dziennym wzroście. LINK kontynuował swój run w ciągu ostatnich 24 godzin, choć w skromniejszy sposób. Wartość aktywa wzrosła o 2,5% i wynosi w tej chwili ponad 16 USD.
Warto przyjrzeć się też Ethereum, które podskoczyło o 3 proc. i znajduje się powyżej 2150 USD. Nieznaczne wzrosty odnotowały też XRP, SOL, ADA, DOGE, TON i DOT. Straty widać natomiast w przypadku BNB, TRX i AVAX.
Zauważmy też, iż skala tygodniowa jest zupełnie inna. Dwa z tokenów ekosystemu Terra – USTC i LUNC – zanotowały trzycyfrowe wzrosty. W przypadku USTC wzrost wyniósł aż 272 proc.!