Informacja o tym, iż VanEck złożył do SEC wniosek dotyczący zgody na emitowanie funduszu spotowego opartego na Solanie, rozpaliła rynki. W pierwszych godzinach po tym jak ujawniono tę informację, Solana zyskała około 10%. Jednocześnie to wydarzenie rozpoczęło nową historię, która będzie nas emocjonować przez kolejne kilka miesięcy. Już teraz eksperci zadają sobie dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczy możliwej daty wprowadzenia SOL ETF. Drugie odnosi się do tego, jak dużo na wartości może zyskać SOL dzięki dopuszczeniu takiego produktu na rynki.
ETF będzie paliwem, za pomocą którego Solana w końcu osiągnie nowe ATH?
Wieść o tym, iż VanEck złożył do SEC wniosek o zgodę na emisję SOL ETF rozgrzała rynki. W pierwszy godzinach po tej informacji Solana zyskała około 10%, a eksperci już zastanawiają się, jak wysoko może zajść token dzięki ETF-om.
Animator rynku kryptowalut GSR Markets prognozuje, iż fundusze spotowe Solana ETF w Stanach Zjednoczonych mogą potencjalnie podnieść cenę tokena SOL choćby dziewięciokrotnie. W raporcie z 27 czerwca firma określiła Solanę jako część „wielkiej trójki kryptowalut”. W dokumencie firma wskazała, iż przy założeniu, iż jeżeli ewentualne SOL ETF przejmą około 14% przepływów na rynku kryptowalutowych funduszy spotowych, Solana może zwiększyć swoją wartość 8,9x.
Biorąc pod uwagę aktualną wycenę SOL, według prognoz GSR jej wartość osiągnęłaby około 1320 dolarów.
Z kolei analitycy portalu Finbold wygenerowali prognozy dla SOL przy pomocy ChatGPT-4o. Według wariantu ostrożnego, Solana, przy w miarę sprzyjających warunkach, może osiągnąć do 195 dolarów. Scenariusz pośredni zakłada, iż ETF SOL przejmie wpływy od BTC ETF, dzięki czemu token osiągnie około 525 dolarów. W najbardziej optymistycznym wariancie Solana rośnie do około 1200 dolarów. Warunkiem są sprzyjające zmiany regulacyjne oraz przejęcie przepływów od BTC ETF.
Analitycy Bloomberg studzą emocje
Optymistyczna prognoza GSR spodobała się wielu inwestorom. Jednak analityk Bloomberg Eric Balchunas i kilku innych ostrzegają, iż zgoda na SOL ETF, może być trudna do uzyskania. Balchunas ocenia, iż konieczna może być zmiana amerykańskiego prezydenta i przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Bez tego wprowadzenie spotowego funduszu Solana ETF może być jedynie marzeniem.
Balchunas zwraca bowiem uwagę, iż SEC i jej przewodniczący, Gary Gensler, określili SOL jako „zabezpieczenie” i „niezarejestrowany papier wartościowy” w procesach sądowych przeciwko Binance i Coinbase. To prawdopodobnie sprawi, iż droga do zatwierdzenia SOL ETF będzie znacznie trudniejsza niż BTC czy ETH.
Poza tym pewnym odniesieniem dla inwestorów może być Bitcoin i Ethereum. Na ich przykładzie widać, iż fundusze spotowe nie zadziałały jak magiczna różdżka. Oba tokeny nie zyskały gwałtownie na wartości po wprowadzeniu na rynek ETF-ów. Oczywiście można uznać, iż to trochę jak porównywanie jabłek z gruszkami. Między tokenami jest wiele różnic. Jednak z pewnością jest to pewna wskazówka, by zachować ostrożność i nie szykować się na natychmiastowe i gigantyczne wzrosty w przypadku ewentualnego zatwierdzenia SOL ETF.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.