
Solana po raz pierwszy w historii wyprzedziła Ethereum pod względem przychodów z sieci w II kwartale 2025 roku. To sygnał zmian na rynku blockchain, który może mieć długofalowe konsekwencje.
- Solana osiągnęła najwyższe przychody spośród wszystkich blockchainów w Q2 2025,
- Co interesujące drugie miejsce zajął Tron, a Ethereum uplasowało się dopiero na trzeciej pozycji.
Solana z najwyższymi przychodami wśród blockchainów w Q2 2025
W drugim kwartale 2025 roku Solana osiągnęła historyczny sukces, generując najwyższe przychody wśród wszystkich sieci blockchain, tym samym prześcigając Ethereum – dotychczasowego lidera w zakresie zdecentralizowanych finansów (DeFi) i smart kontraktów.
#Solana surpassed all chains in network revenue for Q2 2025.
How will #Ethereum respond in Q3? 🤔 pic.twitter.com/NQBK9hvjsC
— Crypto Rand (@crypto_rand) July 7, 2025
Ten wynik jest efektem kilku kluczowych czynników: wysokiej przepustowości, niskich opłat transakcyjnych i rosnącego zainteresowania ze strony instytucji.
Pomimo przewagi fundamentalnej, cena natywnego tokena Solany – SOL – nie odzwierciedla w pełni tego sukcesu. W chwili pisania tego tekstu SOL kosztuje 150 USD.

Tron na drugiej pozycji
Tymczasem po piętach Solany depcze nie Ethereum, a Tron (w przypadku przychodów wśród sieci blockchain). W drugim kwartale br. projekt ten osiągnął przychody rzędu 165,2 mln USD. W przypadku Solany było to ponad 271,7 mln USD, a w przypadku Ethereum nieco powyżej 129 mln USD.
Obecnie kurs TRX oscyluje w okolicy 0,2862 USD za monetę. Kryptowaluta ta odnotowała niewielki spadek w ciągu ostatniej doby. Od ATH z grudnia 2024 roku potaniała zaś o około 35%.

Ethereum szuka nowego impulsu w III kwartale
Ethereum przez cały czas pozostaje jednym z najważniejszych projektów na rynku, ale jego dominacja została poważnie naruszona. Kurs ETH oscyluje wokół 2 575 USD.

Ethereum potrzebuje teraz nie tylko poprawy cenowej, ale także bardziej wyrazistego katalizatora wzrostowego – może to być wdrożenie nowych aktualizacji sieci, wzrost aktywności w DeFi lub impuls regulacyjny.