Solana (SOL) z poważnymi problemami. Co się stało?

9 miesięcy temu

Sieć Solana (SOL) wykazuje właśnie wyraźne oznaki przeciążenia, co skutkuje tym, iż znaczny odsetek transakcji kończy się niepowiedzeniem lub przechodzi z wyraźnym opóźnieniem. Przeciążenie to przypisuje się przede wszystkim interakcji między implementacją QUIC sieci a klientem walidatora Agave podczas przetwarzania dużej liczby żądań. W odpowiedzi zespół Anza ogłosił zamiar przetestowania poprawki mającej na celu złagodzenie obecnych problemów z przeciążeniem sieci.

1/ Timelines and what to expect around what @anza_xyz is doing to address the current network congestion on @Solana in our validator client implementation, Agave.

The short version is: significant progress has been made to overcome the current congestion challenges, and we…

— Anza (@anza_xyz) April 5, 2024

Solana z wyraźnie gorszymi osiągami niż „prędkość światła”

Od mniej więcej 24-48 godzin odnotowano zauważalny wzrost liczby „nieudanych” transakcji na sieciach blockchain, w szczególności platformie Solana (SOL). Jednak w ekosystemie Solana nieudana transakcja niekoniecznie oznacza problem sam w sobie.

Wbrew obawom, niepowodzenia te są w rzeczywistości wbudowaną funkcją sieci, zaprojektowaną w celu ochrony użytkowników poprzez zapewnienie ważności i warunków każdej transakcji przed jej przetworzeniem. Takie podejście pozwala na bezpośrednią i skuteczną informację zwrotną, odróżniając Solanę od innych blockchainów, które wykorzystują system mempool, w którym transakcje mogą pozostawać zawieszone „w toku” przez niedający się przewidzieć okres czasu.

Głównymi przyczynami awarii są nieprawidłowe podpisy, niewystarczające aktywa do obsługi transakcji i rozbieżności w oczekiwanych cenach wymiany tokenów. Takie awarie służą jako zabezpieczenie już na poziomie aplikacji.

Klątwa obfitości

Istotnym czynnikiem, który przyczynił się ostatecznie do przeciążenia sieci był gwałtowny wzrost aktywności memecoinów na Solanie. Te wysoce niestabilne aktywa cyfrowe mogą być tworzone przez każdego, a codziennie pojawiają się ich tysiące. To, w połączeniu z powstawaniem kolejnych zdecentralizowanych giełd (DEX) w sieci Solana, stworzyło środowisko, w którym dochodzi do przesycenia oraz poważnych wahań cen tego typu aktywów.

fot. Coinbase

Wielu spekulantów, przyciągniętych niskimi opłatami transakcyjnymi i szybkością sieci, angażuje się w handel tymi aktywami na dużą skalę, starając się nie tylko zgarnąć zyski, ale także np. wykorzystać niedoskonałości rynku i tym samym możliwości arbitrażu. Doprowadziło to do przypisania ponad 80% nieudanych transakcji kodowi błędu 0x1771, który wskazuje transakcje przekraczające dozwoloną kwotę poślizgu kursowego (tzw. „slippage”). Innymi słowy, krypto ulica domagająca się określonych aktywów TERAZ po TEJ cenie, spowodowała zator na sieci.

Andre Cronje, wybitna postać w przestrzeni kryptowalut i założyciel platfomy Fantom (FTM), wyraził swoje poparcie dla Solany, interpretując obecne wyzwania jako wskaźniki sukcesu sieci i rosnącej popularności. Według Cronjego, popyt na przestrzeń blokową na Solanie jest raczej świadectwem żywotności ekosystemu i potrzeby optymalizacji niż fundamentalną wadą. Jego perspektywa sugeruje, iż obecne wąskie gardła są wyzwaniami inżynieryjnymi, które po rozwiązaniu jeszcze bardziej umocnią pozycję Solany w sektorze kryptowalut.

Idź do oryginalnego materiału