W niedawnym wywiadzie Austin Federa, kierownik ds. strategii w Fundacji Solana, podzielił się spostrzeżeniami, które rzucają światło na strategiczny kierunek SOL, jednej z gwałtownie rozwijających się kryptowalut na rynku. Wypowiedzi Federy pojawiły się w czasie, gdy społeczność kryptowalutowa ponownie debatuje nad potencjałem konkurencyjnych blockchainów w prześcignięciu Ethereum, stąd często okreslane są „zabójcami ETH”.
Solana może zgładzić Ethereum, ale tego nie planuje
W przeciwieństwie do narracji „na ulicy” Federa podkreślił, iż Solana nie aspiruje do bycia zabójcą Ethereum. Podkreślił odporność i fundamentalną rolę Ethereum w ekosystemie blockchain, rozrysowując podobieństwa z Bitcoinem i Linuksem, aby podkreślić siłę i trwałość zdecentralizowanych sieci. Według kierownika ds. strategii Fundacji Solana, prawdziwa moc tych technologii leży w ich globalnej społeczności i charakterze open-source, których nie da się łatwo przyćmić ani zastąpić.
„Powiedziałbym, iż nie można „zabić” Ethereum, tak jak nie można zabić Bitcoina czy Linuksa. Oznacza to również, iż zastąpienie Solany nie będzie łatwe” – wyjaśnił.
Zagłębiając się w techniczne aspiracje Solany, Federa wyjaśnił, iż gdyby sieć próbowała bezpośrednio konkurować z Ethereum, włączyłaby obsługę EVM (Ethereum Virtual Machine), aby przyciągnąć do siebie część bazy użytkowników Ethereum. Jednak misją Solany od momentu jej powstania w 2018 roku była synchronizacja światowych informacji w jedną globalną maszynę stanu, dążąc do niezrównanej szybkości i wydajności. Wizja ta wyróżnia Solanę, koncentrując się na stworzeniu łańcucha bloków zdolnego do obsługi transakcji i interakcji z prędkością bliską prędkości światła.
Przełom technologiczny, nie wyścig o medal
Jednym ze znaczących kamieni milowych dla Solany, jak wspomina Federa, było wprowadzenie w zeszłym roku rozszerzeń tokenów. Chociaż nie jest to najbardziej efektowna funkcja w przestrzeni blockchain, rozszerzenia te stanowią znaczący krok naprzód w tym, co można osiągnąć w publicznych łańcuchach bloków. Kładą one podwaliny pod zwiększoną adopcję i wzrost, szczególnie w obszarach takich jak zdecentralizowane finanse (DeFi), gdzie Solana obserwuje rosnącą adopcję.
„Są one trochę zakulisowe i nie są najbardziej wystrzałową rzeczą, jaką można zobaczyć na blockchainie, ale stanowią ogromny krok naprzód w zakresie tego, co można zbudować na publicznych blockchainach.„ – ocenia Federa.
Członek kierownictwa Solana Foundation zastanawia się również nad koncepcją wspólnej przyszłości Ethereum i Solany, polegającej na hipotetycznym ustanowieniu jednej globalnej maszyny stanu. Koncepcja ta, która była rewolucyjna w momencie uruchomienia Ethereum, ułatwiła pozbawione zaufania interakcje między programami w sieci. Solana ma na celu rozwinięcie tej wizji poprzez optymalizację pod kątem wysokiej przepustowości transakcji i minimalnych opłat sieciowych, co czyni ją zdaniem Austina Federy idealną platformą dla aplikacji DeFi, które wymagają wydajności i niskich kosztów.