W swoim najnowszym wpisie na platformie do analizy technicznej TradingView trader o pseudonimie TradingShot przedstawił analizę sugerującą, iż kurs kryptowaluty Solana (SOL) może niedługo wystrzelić. Jego zdaniem, w optymistycznym scenariuszu poziom docelowy tego ruchu może wynieść aż 4 000 dolarów amerykańskich za sztukę. Co na to wskazuje?
Solana Summer: kurs może gwałtownie ruszyć do przodu
Solana od marca 2024 roku znajduje się w fazie korekty po osiągnięciu lokalnego, najwyższego od 2021 r. szczytu, próbując technicznie „rozsiąść się” po ogromnych wzrostach przez cały 2023 r. Jak twierdzi TradingShot, ważnym oscylatorem w tym przypadku jest tzw. wskaźnik siły względnej (Relative Strength Index (RSI)) na wykresie tygodniowym, który w marcu br. utworzył formację podwójnego szczytu, podobnie jak w sierpniu 2020 roku. RSI osiągnął szczyt na poziomie 86.00, a następnie spadł do około 41.50, wkraczając w strefę wyprzedania. Aktualny kurs SOL wynosi blisko 150 dolarów za sztukę.
Obecna korekta jest jednak mniej agresywna niż poprzednia. W tej sytuacji istotnym poziomem wsparcia zdaniem analityka jest 50-dniowa średnia krocząca (MA50) na wykresie tygodniowym, która wspiera kurs SOL bez przerwy od momentu wybuchu hossy pod koniec września 2023 roku.
TradingShot podkreśla znaczenie strefy zakupu w cyklu byka wyznaczonej przez RSI jako optymalnego punktu wejścia dla inwestorów. Sugeruje, iż Solana dotarła jeszcze w optymalnie niski poziom tego wskaźnika, ale bardzo się do niego zbliża. Obecnie kurs znajduje się także pomiędzy wstęgami wyznaczonymi przez tzw. mnożnik Mayera, które szacują, jak bardzo aktualna cena odbiega od historycznych trendów.
W poprzednim cyklu Solana wzrosła o oszałamiające 12 500% od momentu rozpoczęcia formowania długoterminowego kanału Fibonacciego. Jeżeli obecny cykl powtórzy tamten scenariusz, kryptowaluta może osiągnąć docelowo cenę nieco powyżej 4 000 dolarów.
Gdyby Solana osiągnęła wartość 4 000 USD, jej kapitalizacja rynkowa wyniosłaby około 1.825 biliona USD, przewyższając obecną kapitalizację Bitcoin (BTC), która wynosi 1.3 biliona USD. Nie oznacza to naturalnie, iż doszłoby do „flippeningu” (a raczej jest to bardzo mało prawdopodobne). Wówczas, w razie zmaterializowania się tak byczego scenariusza, kryptowaluta Bitcoin byłaby po prostu warta także wielokrotnie więcej niż w tej chwili (być może już w tym, lub w kolejnym cyklu pohalvingowym).
Według innego analityka kryptowalut, Aliego Martineza, Solana osiągnęła krytyczny poziom wsparcia na poziomie 141 USD i prosi się w tej chwili o potencjalne odbicie.