Solana wyprzedziła Dogecoina i wspina się w tabeli. Krach powoduje przetasowania na rynku krypto?

1 rok temu

Jednym z nieoczekiwanych rezultatów ostatniego załamania się rynku kryptowalut był fakt, iż blockchain warstwy pierwszej, Solana ($SOL), zdołała wyprzedzić Dogecoina ($DOGE) pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej i to pomimo poważnej deprecjacji obydwu monet. Na moment publikacji tego artykułu dane statystyczne pokazują, iż $DOGE zdołał odzyskać niewielką przewagę, ale przez cały czas idą one łeb w łeb i de facto w każdej chwili może to ulec zmianie.

Solana pokonała psią monetę, przynajmniej na krótko

W ciągu ostatnich siedmiu dni rankingi kryptowlaut pokazują, iż łańcuch Solana odnotował spadek wartości o 11,45%, podczas gdy cena Dogecoina skurczyła się o 16,87%. Największe różnice zanotowano podczas ostatniego krachu, gdzie cały sektor podświetlał się na czerwono, a Bitcoin leciał na łeb na szyję choćby o 12%.

Źródło: CoinMarketCap

Jak pokazują dane platformy analitycznej Santiment, $DOGE utrzymywał dotychczas stabilną przewagę nad $SOL pod względem rynkowej kapitalizacji. Poza krótkotrwałym epizodem około tydzień temu, najpopularniejszy mem-coin zdecydowanie dominował.

Źródło: Santiment

Dlaczego więc Solana ponownie wyszła na prowadzenie?

Jednym z głównych atutów Solany były wskaźniki płynności. Projekt został właśnie najbardziej płynnym altcoinem na amerykańskiej giełdzie Coinbase, przekraczając próg 3 milionów dolarów amerykańskich. Dla porównania, Dogecoin oscyluje w granicacach 2,5 milionów dolarów, a inne wiodące kryptowaluty alternatywne, jak $MATIC czy $XRP (!) oscylują wokół poziomu 1 miliona dolarów.

📈 $SOL has surged to become on of the most liquid altcoins on Coinbase pic.twitter.com/0vGJ1hEiY8

— Kaiko (@KaikoData) August 16, 2023

$SOL czeka świetlana przyszłość? Nie tak szybko

Wysoki poziom płynności jest co do zasady postrzegany jako pozytywny wskaźnik w świecie kryptowalut. Sygnalizuje on zwiększone zaangażowanie inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych oraz zapewnia, iż aktywa mogą być przedmiotem handlu bez wywoływania ogromnych wahań ceny. Czy to znaczy iż kapitał masowo napływa do Solany a kierunek to księżyc?

Nie wszystko wygląda tak różowo. Najnowsze dane sugerują potencjalne wyzwania dla jednej z ciekawszych platform blockchain. Liczba nowych adresów dodawanych do sieci Solana odnotowała wyraźny spadek: w sierpniu dodano tylko 1,45 miliona adresów, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu z 3,27 milionami nowych adresów w lipcu br.

Co gorsza, całkowita wartość zablokowana (TVL) w zdecentralizowanym ekosystemie finansowym Solana (DeFi) również zmniejszyła się. Dane z portalu analitycznego DeFiLlama wskazują, iż TVL spadło z 327,1 mln USD 15 sierpnia do 308,9 mln USD obecnie. Oznacza to, iż użytkownicy wyciągnęli 18,2 miliona dolarów z platform DeFi Solany w ciągu zaledwie dwóch dni.

Czy Solanie uda się otrzymać momentum i konsekwentnie wspinać w rankingu kryptowalut? Chyba jednak pozostało na takie wnioski zbyt wcześnie.

Idź do oryginalnego materiału