Sotheby’s: Wraca boom na NFT i Ordinals. Padł rekord, obrazek kamienia za 739,000 USD

10 miesięcy temu

Inwestorzy znów są skłonni płacić krocie za NFT. Padł nowy rekord w 2024 roku. Tajemniczy 'faj cyfrowej sztuki’ (lub kreatywnego zarządzania dochodem) kupił Ether Rock za 739,000 USD. W przeliczeniu na polską walutę to około 3 miliony złotych. Popularność zdobywają także 'Bitcoin Oridnals’. W grudniu 2023 roku elitarny dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał trzy 'cyfrowe dzieła sztuki’, których wyceny wzrosły pięciokrotnie. Aukcja osiągneła wówczas łączną kwotę 450 850 USD, bijąc i tak astronomiczne szacunki sprzedaży w okolicach 90 000 USD.

Inne, rekordowa styczniowa aukcja przyniosła domu aukcyjnemu 1 milion USD. Pamiętamy jak w 2021 r. gwałtowny wzrost liczby tokenów (NFT) odbił się falą w całym świecie sztuki. Czy historia się powtórzy? Niedługo później hossa crypto wygasła. Wolumeny obrotu cyfrowymi tokenami spadły w efekcie o 91% od kwietnia do grudnia 2022 roku. Rok 2023 nie przyniósł renesansu. Zmianę przyniesie bieżący rok 2024? Według danych z portalu Statista, rynek NFT będzie rósł ok. 10% rocznie i będzie wart ponad 3 miliardy dolarów do 2028 roku. Może to nie porównywalna do AI dynamika, ale z pewnością takie tempo nie sugerowałoby definitywnej 'zapaści’.

Sotheby’s wskazuje, iż w tej chwili jakość musi iść w parze z astronomicznymi cenami, co nie miało miejsca w roku 2021. W roku 2023 Sotheby’s sprzedał o ponad 50% więcej dzieł sztuki cyfrowej i NFT niż w 2022 r., i zauważa, iż tradycyjni kolekcjonerzy zaczynają nabierać większego zaufania do rynku. To, w połączeniu z nowymi kolekcjonerami, dobrze wróży przyszłości NFT. „Ciągle widzę, jak kolekcjonerzy, moi klienci, zaczynają konfigurować swoje portfele, aby móc wchodzić w interakcje z bitcoinami i ordinalami, i zaczynają dokonywać zakupów (…) Widzieliśmy wielkie podekscytowanie niektórymi z najlepszych kolekcji. Widzę więc długowieczność, [ale] ważne jest, aby pozostać selektywnym”, mówił wiceprezes Michael Bouhanna.

Daj kamienia! Hype na crypto rośnie zgodnie z planem. pic.twitter.com/d8duCvxazT

— KonradO (@KonradOgrodowi1) February 15, 2024

Sztuka dla 'geeków i devów’ ?

Wspomniane Sotheby’s, zostało pozwane w sierpniu 2023 r. aa promocję NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) w 2021 r. Teraz znowu promuje ofertę blockchain, choć w nieco odświeżonym formacie. Stworzony przez dewelopera Caseya Rodarmora dokładnie 20 stycznia 2023 r., Ordinals to protokół Bitcoina, który umożliwia „wpisywanie” cyfrowych plików multimedialnych on-chain. Mogą to być zarówno obrazy, filmy jak i tekst. Ma to miejsce bezpośrednio, na poszczególnych 'satoshis’, tj. najmniejszym nominale Bitcoina. Michael Bouhanna, wiceprezes i szef działu sztuki cyfrowej w Sotheby’s: „Podobnie jak Ethereum, Bitcoin Ordinals dają możliwość posiadania dowodu własności zasobów cyfrowych”. Tutaj dom aukcyjny próbuje swoich szans, na nowo.

Uczestnicy sprzedaży sztuki cyfrowej Sotheby’s są zwykle o około 10 lat młodsi niż przeciętny klient Sotheby’s. Aż 75% wszystkich kupujących w tej sprzedaży to nowi klienci domu aukcyjnego. Wielu z nich ma wykształcenie technologiczne. To boom dla nastolatków i geeków? „Był nasz szczyt na rynku, a wartość niekoniecznie była wystarczająco powiązana z jakością. To spowodowało reakcję zwrotną, którą widzieliśmy na rynku (…) Ale potem zaczęliśmy obserwować znacznie bardziej organiczny wzrost, w 2022 i 2023 roku oraz stały trend dzięki pojawianiu się nowych kolekcjonerów z dużym zainteresowaniem sztuką cyfrową. Zwłaszcza w przypadku niektórych bardzo specyficznych dzieł, które dla nich naprawdę osiągnęły pewien poziom jakości”, mówił Bouhanna, z Sotheby’s.

Ordinals wchodzą na salony

Tradycyjne NFT, emitowane głównie na blockchainie Ethereum, często wykorzystują kontrakty powiązane z plikami multimedialnymi przechowywanymi na oddzielnej platformie. OpenSea, największa platforma handlowa NFT, umożliwia tworzenie NFT z plikami o wielkości do 100 MB. Choć rozmiar plików, które można zapisać na Ordinals wynosi tylko 4 MB, jest uważany za bezpieczniejszy, ponieważ wszystko jest przechowywane bezpośrednio w blockchainie Bitcoina. Od czasu uruchomienia protokołu wybito ponad 200 000 ordinals. Wspomniany Bouhanna z Sotheby’s obserwuje trend od momentu wprowadzenia na rynek. Uważa, iż zbudowano wystarczająco silny ekosystem, aby uzasadnić sukces artystów.

Sotheby’s uruchomił w tym roku pierwszą sprzedaż ordinals o nazwie „Natively Digital: An Ordinals Curated Sale”. Ta składała się z 19 slotów i została zamknięta 22 stycznia z łączną kwotą 1 097 534 USD. Wciąż dwukrotnie wyższą, niż jej najniższa szacowana wycena wynosząca 412 000 USD (najwyższa wycena wynosiła 614 000 USD). Wśród oferowanych partii znalazła się Inskrypcja 21 Shroomtashi (cena 101 600 USD), wczesna praca konceptualna, która jest ukłonem w stronę całkowitej liczby BTC, które będzie można wydobyć tj. 21 milionów.

Idź do oryginalnego materiału