Spacer: Muzeum Ognia w Żorach, 15.09

niaiu.pl 1 tydzień temu

Zapraszamy na spacer po Muzeum Ognia w Żorach z architektami – Markiem Grąbczewski i Oskarem Grąbczewskimi z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.

Muzeum Ognia to budynek, który poprzez swoją architekturę oraz mieszczącą się w nim multimedialną ekspozycję próbuje zinterpretować i zanalizować zjawisko ognia w aspekcie naukowym, kulturowym, społecznym i artystycznym. Ostateczna funkcja budynku powstała później niż jego forma.

Przed projektantami postawiono zadanie stworzenia budynku, który będzie wizytówką Żor, symboliczną bramą do miasta. Działka leżąca przy wjeździe do miasta była świetnie wyeksponowana, ale trudna do zabudowy. Kształt wynikający ze spełnienia wszystkich wymagań formalnych początkowo okazał się wyzwaniem. Rozwiązaniem okazała się analiza nazwy i historii miasta. Źródłosłów nazwy oznaczający „żar”, „pogorzelisko” nie jest przypadkowy. Żory powstały w miejscu wypalanego lasu, a miasto nawiedzały liczne pożary. W skomplikowanym obrysie obszaru możliwego do zabudowy, projektanci dopatrzyli się skojarzenia z pełzającym ogniem. Metafora ognia posłużyła do zbudowania praktycznie całej formy budynku, zdefiniowania zarówno jego kształtu, jak i materiałów. Praca polegała nie tylko na wymyśleniu idei, nadaniu jej formy architektonicznej, ale także na nieustannym adaptowaniu i dopasowywaniu funkcji do formy we współpracy z inwestorem.

Istotą ognia jest ruch. Projekt jest próbą uchwycenia ruchu, dynamiki, zmienności. Wszystkie elementy podporządkowane są pierwotnej idei oraz wynikającej z niej geometrii budynku. Wnętrze i zewnętrze w zamyśle projektantów tworzą całość, którą dopełni planowany wzdłuż drogi Ogród Ognia.
Budynek od momentu otwarcia stał się jednym z najczęściej publikowanych i wyróżnianych polskich obiektów architektury współczesnej. Został nominowany m.in. do Nagrody Roku SARP 2016, Bryły Roku 2016, Mies van der Rohe Award 2017 i German Design Award 2018.

Spacer będzie okazją do poznania całego procesu projektowego i zastosowanych rozwiązań architektonicznych.

Projekt powstał w zespole OVO Grąbczewscy Architekci: arch. Barbara Grąbczewska, arch. Oskar Grąbczewskie, kooperacja autorska: Beata Kosok, Marta Musiał, Agnieszka Krzysztonek, Martyna Wojtuszek.

Informacje o spacerze:

Prowadzenie: Marek i Oskar Grąbczewscy (OVO Grąbczewscy Architekci)
Miejsce zbiórki: przed Muzeum Ognia w Żorach, Katowicka 3
Godzina: 11:00
Czas trwania: ok. 2 godziny

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń. Przesłanie formularza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem udziału – w ciągu dwóch dni roboczych od przesłania zgłoszenia skontaktujemy się w formie mailowej.

Wydarzenie jest częścią cyklu Mozaika lokalnych tożsamości. Spacery z projektantami i projektantkami, w ramach którego przyglądamy się przełomowym obiektom współczesnej polskiej architektury.

(fot. Tomasz Zakrzewski, archifoto)

OVO Grąbczewscy Architekci to biuro architektoniczne z siedzibą w Katowicach, prowadzone przez Barbarę, Oskara i Marka Grąbczewskich, zajmujące się projektowaniem we wszystkich skalach – od urbanistyki, architektury budynków publicznych, przez budynki prywatne, domy, wnętrza aż do instalacji artystycznych, wystaw i mebli. OVO Grąbczewscy uzyskali za swoją twórczość architektoniczną ponad sto międzynarodowych i krajowych nagród, wyróżnień i nominacji.

OSKAR GRĄBCZEWSKI – architekt i urbanista, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach i stypendysta IBA Emscher Park. Po studiach pracował w Berlinie i Duesseldorfie. Uzyskał uprawnienia architektoniczne w renomowanej pracowni AIR Jurkowscy Architekci. Wykładowca akademicki i sędzia konkursowy. Pisze felietony i recenzje architektoniczne do miesięczników Architektura Murator, Architektura i Biznes oraz Builder. Został nominowany do tytułu Architektoniczna Osobowość 25-lecia w Plebiscycie Architektury-Murator.

MAREK GRĄBCZEWSKI – architekt, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Laureat konkursów architektonicznych i artystycznych. Członek redakcji czasopisma Pressje. Autor artykułów, recenzji, felietonów, komiksów i grafik. Publikował m.in. w czasopismach Pressje I RZUT, na stronach Klubu Jagiellońskiego, Teologii Politycznej i Magazynu Kontra.

Idź do oryginalnego materiału