Spada areał rzepaku w UE w 2024 r. Jakie będą konsekwencje?

7 miesięcy temu

Specjaliści informują, iż zmniejszy się areał rzepaku w UE w roku 2024. Szacowany spadek uprawy tej rośliny wyniesie 7%. Jakie więc będą konsekwencje zmniejszenia powierzchni upraw rzepaku w 2024 r.?

Mniejszy areał rzepaku w UE to jednocześnie mniejsze zbiory. Sprawdzamy, jakiej dokładnie redukcji plonu spodziewają się analitycy.

Areał rzepaku w UE i Europie Wschodniej

Firma analityczna Strategie Grains szacuje, iż mniejszy areał rzepaku w UE w 2024 pociągnie za sobą redukcję plonu o ponad milion ton. Spodziewany jest więc spadek produkcji rzepaku do 18,4 mln ton. Powodem kurczenia się areału upraw rzepaku w 2024 r. jest zmniejszenie opłacalności uprawy oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Wyjątkiem może okazać się Francja. Tam najprawdopodobniej ozime zasiewy rzepaku nie ucierpiały w tak dużym stopniu jak w pozostałych krajach członkowskich.

Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) i Niemieckiej Unii Promocji Roślin i Białka (UFOP) zmniejszenie areału upraw rzepaku wystąpi nie tylko w krajach UE, ale także w krajach Europy Wschodniej takich jak Ukraina czy Rosja. Z tego raportu wynika, iż ze względu na utrzymujący się popyt na produkty pochodzenia rzepakowego przewidywany spadek może wynieść mniej niż prognozowane 2,7% areału Unii Europejskiej.

Spada areał rzepaku w UE w 2024 r. — konsekwencje

Agencja doradcza Strategy Grains prognozuje, iż jedną z konsekwencji zmniejszenia upraw rzepaku może okazać się zwiększenie importu z państw spoza UE: Ukrainy i Australii.

Jednocześnie Ukraina nie będzie miała już możliwości utrzymać cen eksportowanego rzepaku na tak niskim poziomie. Dlatego prognozuje się wzrost jego średnich cen w krajach Unii Europejskiej.

Dane przedstawione przez Komisję Europejską wykazują, iż w tej chwili rzepak importowany z Ukrainy kosztuje 336 euro za tonę. Różnica między nim a cenami z paryskiego rynku kontraktów to około 100 euro za tonę. Europejskie ceny w ostatnim czasie się ustabilizowały. Aktualnie notowana jest cena 423 euro za tonę. Natomiast cena przewidywana na sierpień, czyli po tegorocznych zbiorach to 421 euro za tonę.

Raport IGC zwraca również uwagę na fakt, iż w kilku ostatnich latach, mimo niesprzyjających warunków uprawy rzepaku zbiory plony były wysokie. W konsekwencji może się okazać, iż średni plon rzepaku w gospodarstwach Unii Europejskiej pozostanie taki sam.

Źródło: agrarheute

Idź do oryginalnego materiału